توصیه به مسافرانی كه بیش از 30 روز در ایران می مانند؛

در بدو ورود گوشی تان را رجیستر كنید


لینك بگیر دات كام: با آغاز فاز اجرایی رجیستری گوشیهای همراه، یكی از دغدغه های موجود مربوط به مسافران است كه هم اكنون با اعمال سیاست برای برند اپل، ممكن است با آیفون وارد كشور شده و گوشی شان با گذشت یك ماه، در شبكه اپراتورهای كشور قابل استفاده نباشد.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، رجیستری یا شناسنامه دار كردن گوشیها بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق توسط مسئولان عرضه شده بود كه ابتدا در سال ۸۵ كلید خورد و در دولت های قبلی اجرای ناموفقی داشت. اما درنهایت در دولت جدید، فاز نخست این پروژه با هدف پایش كل شبكه اپراتورهای موبایل و ثبت و مانیتورینگ آخرین شناسه های تركیبی گوشی و سیم كارت كه در شبكه ثبت شده، از مهر ماه و فاز دوم آن هم با اعمال سیاست برای تمام مدلهای گوشی و تبلت شركت اپل از ۱۴ آذرماه شروع شده و سایر مدلها هم به تدریج تحت پوشش طرح رجیستری قرار می گیرند.

در اطلاعیه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره رجیستری آمده است ثبت و فعال سازی گوشیهای مسافری برپایه چارچوب ابلاغی توسط گمرك اقدام می گردد. گوشی تلفن افرادی كه بعنوان مسافر و یا توریست وارد كشور شده و یا رومینگ خارجی دارند به مدت ۳۰ روز در كشور فعال خواهد بود.

شروط لازم برای ثبت گوشی مسافران

مسافری كه وارد كشور می گردد اگر گوشی اش شامل طرح باشد، مثلا هم اكنون برند اپل، اگر بخواهد بیش از ۳۰ روز بماند و همینطور اگر بخواهد از سیم كارت ایرانی استفاده كند باید فرآیندی را بپیماید. اینكه در محل ورود در گمرك در سامانه این مورد را اظهار كرده و عوارض مترتبه و حقوق ورودی را پرداخت كند. این هزینه به ارزش كالای وارداتی برمی گردد كه باید دریافت شود. بعد از آن IMEI در سامانه گمرك ثبت می گردد و مسافر می تواند از گوشی استفاده كند. اما اگر این سه شرط را نداشته باشد، مشمول طرح نیست.

حمیدرضا دهقانی نیا -مدیركل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز- با اشاره به اینكه بر مبنای قانون امور گمركی هر كالایی كه توسط مسافر وارد كشور می گردد اگر بیش از ۸۰ دلار ارزش داشته باشد، باید حقوق ورودی آن پرداخت شود، اظهار نمود: هم اكنون این حقوق ورودی برای تلفن همراه پنج درصد است كه به كسب وكار ثبت شماره تلفن همراه در شبكه برنمی گردد و قانون گمرك است. این كار برای جلوگیری از طریق هایی است كه قاچاقچیان بخواهند با استفاده از مسافران اقدام به واردات گوشیهای غیرمجاز كنند.

گمرك ایران در جهت تولید شفافیت و احترام به حقوق شهروندی و دسترسی آزاد به اطلاعات، با بیان قیمت واقعی گوشیهای تلفن همراه در طرح رجیستری گفته است: خریداران گوشیهای تلفن همراه در زمان استعلام كد شناسه بین المللی (IMEI) می توانند از قیمت واقعی این گوشیها كه در گمرك تعیین و بر اساس آن حقوق ورودی دریافت شده است، اطلاعات مربوط به تاریخ واردات گوشی تلفن همراه و حتی كشور سازنده اطلاع حاصل كنند. این اقدامات به خریداران گوشیهای تلفن همراه وارداتی كمك می نماید تا گوشی اصل را از تقلبی تشخیص داده و قیمت واقعی گوشی تلفن همراه را به فروشنده پرداخت كنند.

گمرك همینطور با رعایت مقررات مسافری و لحاظ كردن شرایط غیرتجاری صرفا یك دستگاه تلفن همراه، با دریافت حقوق گمركی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه مراتب اظهار ذی نفع را در سامانه مسافری با استفاده از گزینه ثبت اطلاعات وارد كرده و سپس مسافران نسبت به درج اطلاعات شناسه IMEI و مبالغ عوارض مربوطه اقدام كنند. در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودی در هنگام ورود به كشور امكان رجیستری تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با مسافر است.

گوشی ها را در بدو ورود اظهار كنید

بنابراین بر مبنای بخش نامه گمرك ایران، مسافرینی كه به كشور وارد می شوند در صورتی كه خارج از كشور گوشی همراه خریداری نموده باشند، موظف می باشند تلفن همراه خویش را در بدو ورود به گمرك محل ورود خود، اظهار كنند.

همچنین در اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره اجرای فاز دوم رجیستری آمده است: مسافرانی كه از خارج از كشور گوشی تلفن همراه یا تجهیز دارای سیم كارت خریداری نموده و به همراه خود وارد كشوركنند باید شناسه بین المللی ۱۵ رقمی (IMEI) تجهیز خریداری شده را در گمرك محل ورود خود ثبت كنند. مسافران هنگام ثبت شناسه گوشی تلفن همراه خود باید عوارض گمركی آن را پرداخت كرده و رسید آن را نزد خود نگهداری كنند.

مسافران بعد از دریافت كد فعال سازی از وزارت صنعت، معدن و تجارت باید آن را در سامانه همتا به آدرس Hamta. ntsw. ir ثبت كنند. عوارض گمركی و ارزش گذاری كالای مسافری بر مبنای ارزش های ثبت شده در سامانه TSC به آدرس tsc. irica. co انجام می گردد. درصورت برخورد با هرگونه مشكل همچون مشكلات گمركی، می توان با سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از تولیدكنندگان و مصرف كنندگان و مركز تماس طرح با شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس گرفته و یا به پورتال سازمان تعزیرات مراجعه نمود.
1396/09/22
01:27:46
5.0 / 5
4388
تگهای مطلب: اپراتور , تلفن همراه , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
از دست ندهید!