دامنه دات كام و تحریم ایران


با بسته شدن سایت های رسانه های ایرانی با دامنه دات كام توسط آمریكا مدیران دولتی باید تمهیدات پس از بسته شدن كامل دامنه های دات كام ایران را بیاندیشند.

دامنه های دات کام رسانه های دولتی و حاکمیتی سیبل جدید تحریمهای امریکا علیه ایران شده است و کمیته تایید دامنه های بین المللی (آی کن یا ICANN) هم که در آمریکاست و به راحتی دستورات جدید بر مبنای تحریم ایران را اجرا می کند. البته آی کن یک نهاد غیرانتفاعی در آمریکا است که با مجوز وزارت بازرگانی آمریکا، مدیریت تمام دامنه های جهان را در اختیار دارد و تخصیص دامنه ها و حفاظت از مالکیت این دامنه ها بر عهده اوست.

روزهای پایانی دی ماه سال قبل بود که دامنه ی سایت آپارات که به روابط دولتی مشکوک بود از دسترس خارج شد و مدیرعامل آن علت این اتفاق را تحریم های بین المللی شرکت ثبت کننده دامنه اعلام نمود و یک روز طول کشید تا با جابجایی دامنه به خدمت دهنده دیگری، مشکل حل شود. اوایل بهمن ماه نیز دامنه دات کام یک خبرگزاری به بهانه تحریم ها و وابستگی این خبرگزاری به سپاه پاسداران از دسترس خارج شد.
در اقدام دیگری، مدیر مسئول روزنامه «ایران» روز ششم اردیبهشت امسال از مسدود شدن دامنه سایت رسمی این روزنامه توسط وزارت خزانه داری آمریکا آگاهی داد و اظهار داشت: دامنه رسمی سایت روزنامه ایران به آدرس iran-newspaper.com توسط دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) مصادره و بسته شد.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حساب توییتری خود در واکنش به این مساله نوشت: جمهوری اسلامی ایران قویا تصمیم خزانه داری آمریکا در مسدودسازی دسترسی به دامنه اینترنتی رسانه های ایرانی را که مغایر با اعلامیه جهانی حقوق بشر و آزادی بیان است، محکوم می کند. اقدام این رژیم در ساکت کردن جریان رسانه ای بدیل، آمریکا را به نقض کننده اصلی نظم قانون محور بین الملل تقلیل داده است.

تحریم خارجی و فیلترینگ ایرانی
آسترکی با اشاره به مشکلات مربوط به تحریم های فناوری بیان کرد: کسانی که در حوزه ICT در ایران فعالیت می نمایند عموما با دو مشکل روبه رو هستند؛ یکی موضوع فیلترینگ داخلی است که ما را از امکانات و فرصت های حرفه ای، تجاری، فرهنگی و علمی محروم می کند و موضوع دوم، تحریم های فناوری یا فناتحریم است. ضبط دامنه های رسانه های ایرانی، برگ جدیدی در کتاب مفصل تحریم های فناوری است.
وی با اعلان اینکه تحریم های فناوری چند حوزه مهم را دربرمی گیرد، توضیح داد: دسترسی به خیلی از پلت فرم ها و نرم افزارها و منابع آنلاین برای افرادی که می خواهند در ایران از آنها استفاده کنند، چه استفاده فنی و تکنیکی، چه استفاده علمی و رسانه ای و چه استفاده تجاری، محدود است. قانونی که آمریکا به آن اتکا می کند برای خیلی از این محدودیت ها و تحریم ها، قانونی می باشد که پیش از ورود اینترنت به ایران منعقد شد است و مربوط به سال ۱۹۹۶ میلادی است.
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: با این وجود، تا کنون کمتر درگیر چنین مساله ای بودیم که آمریکا دامنه یک سایت ایرانی را مصادره کند. چند ماه پیش در مورد خبرگزاری فارس به بهانه وابستگی آن به سپاه پاسداران، این کار انجام شد که آن هم قابل توجیه نبود و اما درباره روزنامه ایران، مالکیت دامنه را به اوفک منتقل کردند و در شناسنامه دامنه، اوفک هولدینگ مالک دامنه شده است و دامنه یک نهاد رسانه ای معتبر را به دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه داری آمریکا منتقل کردند.
آسترکی با اعلان اینکه این وضعیت بسیار نگران کننده است و نشان میدهد امنیت اینترنت ما در خطر است، اضافه کرد: چه فعالان حوزه در بخش خصوصی و چه مدیران دولتی و حاکمیتی باید مراقب باشند و تمهیداتی را در نظر بگیرند که ممکنست آمریکا روزی کل دامنه های دات کام را برای ایران ببندد. این مساله برای سایت های حاکمیتی یا سایت های بخش خصوصی که اهمیت کلیدی دارند در کشور باید صورت گیرد و خودرا از قید دامنه های دات کام خلاص کنند.
ایشان سپس اشاره کرد: البته برای بیشتر رسانه ها و شرکت های خصوصی محتمل نیست که چنین مشکلی به وجود بیاید؛ مگر اینکه از جانب سرویس دهنده ای که دامنه را خریداری نموده اند، به سبب اینکه آی پی وب سایتی در ایران است، مورد تحریم قرار بگیرند و به احتمال زیاد برای مالکیت دامنه آنها ریسکی وجود ندارد، اما شرکت های خصوصی که سرویسشان در سطح ملی ارائه می شود و سازمان های دولتی، با تهدیداتی که وجود دارد حتما باید از دامنه های آی آر استفاده کنند.
این کارشناس فناوری اطلاعات درباره مشکلات مسدود شدن دامنه توضیح داد: روزنامه ایران بعنوان یک نهاد رسانه ای که سال ها فعالیت داشته و این دامنه ۸۲۰۰ روز تا قبل از اینکه مصادره شود، در مالکیت روزنامه ایران بوده است، سال ها روی دامنه اش کار شده و محتوا روی آن انتشار یافته است. حالا در این شرایط روزنامه ایران علاوه بر اینکه باید دامنه اش را عوض کند، باید از متخصصان موتور جست وجو و سئو برای بازآفرینی وضعیت خودش در وب مشورت بگیرد تا نفوذی که طی سال ها برایش در وب به وجود آمده بود را برای خود بازسازی کند و شاید پس از چند ماه با انجام اقدامات مناسب به موقعیت پیش از از دست دادن دامنه اصلی اش برگردد.

لینک بگیر دات کام مفتخر است با داشتن بیش از 200 وبسایت با ارائه خدمات رپورتاژ آگهی و بک لینک ، به افزایش اعتبار سایتهای ایرانی کمک کند.

 


منبع:

1399/02/08
10:03:26
3.3 / 5
2267
تگهای مطلب: دامین , رجیستری , اینترنت , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
دامین:
دامنه دات کام همیشه در ایران در خطر بسته شدن بوده. قبلا هم که همه مالکین دامین ایرانی مجبور به کوچ به شرکتهای آلمانی شدند. حالا هم دوباره در خطر تحریم قرار گرفته اند.
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
از دست ندهید!