میزان كاهش درآمد شركتهای IT بخاطر كرونا


به گزارش لینك بگیر دات كام شیوع كرونا سبب شد خیلی از كسب و كارهای IT در سرتاسر جهان با چالش و كاهش درآمد روبرو شوند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از مهر، ۲۰۲۰ میلادی در حالی شروع شد که خیلی از شرکت ها پیش بینی می کردند در سال جدید میلادی رشد کنند و محصولات و خدمات بیشتری عرضه کنند. اما شیوع کووید ۱۹ تمام برنامه های آنها را بهم ریخت. قرنطینه شهرها و تعطیلی کارخانه ها، تولید را در بسیاری موارد متوقف کرد.
از سوی دیگر شرکت هایی که خدمات آنلاین مانند تبلیغات ارائه می کردند با رکود اقتصادی و کاهش تقاضا روبرو شده اند. احتمال شیوع بیماری در محیط های پر جمعیت و ضرر شرکت ها در این بازه، روی درآمدهای آنان تاثیرگذاشته و به اخراج و مرخص کردن انبوهی از کارگران منجر گردیده است.
اما این یک روی سکه است. قرنطینه سبب شد خیلی از شرکت ها کارمندان خودرا دور کار کنند. این فرصتی برای رشد شرکت هایی بود که خدمات و خدمات آنلاین ارائه می کردند. برخی شرکت ها مانند مایکروسافت به خوبی از آن استفاده کردند. اما این شروع ماجراست. باتوجه به آنکه زمان ساخت واکسن و به انتها رسیدن شیوع ویروس معین نمی باشد، روند ضررو زیان شرکت ها همچنان ادامه دارد. در همین راستا آنها به دنبال راهی برای کاهش این خسارت ها هستند.
آنچه در زیر می خوانید وضعیت بعضی از شرکت هایی هستند که شیوع ویروس کرونا آنها را به چالش کشیده است.
ورشکستگی استارت آپ فضایی
شرکت فضایی «وان وب» یکی از استارت آپ های اینترنت ماهواره ای بود که با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان اعلام نمود در آستانه ورشکستگی است. این شرکت به دنبال یک پشتیبان مالی بود، اما شیوع کووید ۱۹ و تاثیر آن بر بازارهای مالی مانع از این امر شد. وان وب بعد از ورشکستگی به دنبال خریداری بود تا بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

تعطیلی کارخانه های تسلا و انبارهای مملو از خودرو
خودروسازی تسلا هم یکی از انبوه شرکت های متکی بر انرژی پاک است که با بحران ناشی از ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند. شیوع این ویروس به تعطیلی موقت کارخانه تازه تاسیس تسلا در شانگهای منجر گردید. در ماه مارس نیز این شرکت مجبور شد تاسیسات خود در فرمونت را تعطیل کند. اما تاثیرات ویروس کرونا همین جا تمام نشد.
تسلا اعلام نموده بود در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ میلادی در تولید خودرو رکورد زده و ۱۰۲ هزار و ۶۷۲ دستگاه اتومبیل ساخته و همین طور ۸۸ هزار و ۴۹۶ دستگاه نیز تحویل مشتریان داده است. اما رقم خودرو های تحویل شده نسبت به سه ماهه آخر ۲۰۱۹ میلادی ۲۱ درصد کاهش یافته بود.
از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا به افزایش تولید خودروهایی منجر گردید که تا امکان تحویل آنها تا اختتام ماه مارس وجود نداشت. ارزش خودرو های انبار شده تسلا معادل ۲۰ روز کاری و ۹۸۱ میلیون دلار سرمایه است. همین روند به جریان منفی ۸۹۵ میلیون دلاری برای شرکت منجر گردید.
به نوشته ورج طبق ایمیلی که تسلا برای کارمندانش ارسال کرده، از ۳۱ آوریل ۲۰۲۰ تسلا حقوق تمام کارمندان خود درآمریکا را می کاهد و برای کارمندان ساعتی که نمی توانند طی شیوع ویروس کرونا دورکاری کنند، مرخصی بدون حقوق ثبت می کند.
کارمندان در سطح نایب رییس و بالاتر با کاهش ۳۰ درصدی دستمزد روبرو می شوند. دستمزد مدیران(directors) و کارمندان رده بالاتر ۲۰ درصد کاهش پیدا می کند. دستمزد بقیه کارمندان نیز ۱۰ درصد کاهش پیدا می کند. همین طور کارمندان این شرکت خارج آمریکا نیز با کاهش مشابه درآمد روبرو می شوند. کاهش دستمزدها تا دومین سه ماهه مالی یعنی اختتام ماه ژوئن ادامه می یابد. هنوز معین نمی باشد برای چه تعداد کارگر مرخصی بدون دستمزد ثبت شده است.

ضرر شرکتهای خدمات آنلاین تاکسی و اجاره محل اقامت

از آغاز شیوع همه گیری کرونا قربانیان اصلی آن برهمگان آشکار بودند؛ صنعت حمل و نقل و توریسم. این دو صنعت در سراسر جهان به شدت لطمه دیده اند و مجبور به اخراج نیروها و کوچک کردن کسب و کارخود شده اند.
شرکت تاکسی آنلاین اوبر اعلام نمود در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ میلادی به علت شیوع ویروس کرونا ۲.۹ میلیارد دلار خسارت دیده است. این شرکت برای ۱۴ درصد کاهش در هزینه ها مجبور شده ۳۷۰۰ کارمند خودرا اخراج کند. همین طور دارا خسروشاهی مدیر ارشد اجرایی این شرکت اعلام نموده از باقیمانده دستمزد خود در ۲۰۲۰ میلادی چشم پوشی می کند. از طرف دیگر شرکت تاکسی اینترنتی لیفت نیز با پیش بینی کاهش درآمد خود اعلام نمود مجبوربه اخراج ۹۸۱ کارمند و کاهش دستمزد مدیران خود شده است.
لیفت نیز در آمد ۳ ماهه نخست ۲۰۲۰ میلادی را ۹۵۵.۷ میلیون دلار اعلام نمود. این رقم در مقایسه با درآمد یک سال قبل ۲۳ درصد رشد کرده است. اما ضرر خالص شرکت ۳۹۸.۱ میلیون دلار اعلام شده است.
در کنار اوبر و لیفت، شرکت ای بی ان بی که اقامتگاه های اجاره ای را در بستر وب نمایش می دهد نیز اعلام نمود ۲۵ درصد نیروهای خود در سراسر جهان یا ۱۹۰۰ نفر را اخراج می کند. همین طور این شرکت مجبور به لغو سرمایه گذاری در هتل ها و خدمات مسافرتی شده است.

کاهش درآمد آمازون

آمازون یکی از شرکت های بزرگ فناوری بود که بنظر می رسد در بحبوحه شیوع کووید ۱۹ با رونق کسب و کارش روبرو شده برای اینکه در شرایط قرنطینه، تعداد زیادی از مشتریان مایحتاج خودرا بطور آنلاین می خرند.
اما در واقع سودآوری این شرکت در سه ماهه نخست سال جاری میلادی ۲۹ درصد کاهش یافته و ۲.۵ میلیارد دلار اعلام شده است. از طرف دیگر آمازون در سه ماهه دوم نیز با افزایش هزینه ها روبرو خواهد شد. بگفته جف بزوس هزینه های عملیاتی شرکت در سه ماهه آینده ۴ میلیارد دلار افزایش می یابد. بزوس می خواهد در سه ماهه آینده مبلغ مذکور را برای موارد مربوط به شیوع ویروس کرونا همچون ارسال محصولات برای مشتریان و ایمن نگه داشتن کارمندان هزینه کند.
 

کاهش درآمد اپل

اما شیوع ویروس تمام برنامه های اپل را بهم ریخت. به نوشته نیویورک تایمز، اپل در آخر ماه آوریل اعلام نمود درآمدش در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ میلادی فقط یک درصد رشد کرده و۵۸.۳ میلیارد دلار است. این در حالیست که یک پنجم محصولات این شرکت در بازار چین فروخته می شود که به علت قرنطینه تعطیل بوده است. افزایش فروش خدمات اینترنتی این شرکت مانند اپلیکیشن های آیفون و اپل موزیک در کنار ساعت هوشمند اپل و آیپد، کاهش ۷.۵ درصدی درآمد در چین، تایوان و هنگ کنگ را جبران کرده است. اما کارشناسان امر معتقدند در سه ماهه جاری وضعیت درآمد اپل بدتر می شود. اپل نیز از ارائه پیش بینی فروش برای سه ماهه دوم ۲۰۲۰ خودداری کرده است.

کاهش درآمد فاکس کان

کارخانه تایوانی فاکسکان، یکی از مهمترین پیمانکاران اپل است که دستگاه های اپل را در کارخانه های گوناگون خود در چین و تایوان می سازد. این شرکت نیز از تاخت و تاز ویروس کرونا بی نصیب نماند و آمار نشان میدهد میزان فروش آن در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ میلادی نسبت به سال قبل ۱۲ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر رویترز گزارش می دهد به علت شیوع ویروس کرونا سودآوری این شرکت در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ میلادی حدود ۹۰ درصد کاهش یافته است. این شرکت سود خالص خود در سه ماهه مذکور را ۷۰.۲۵ میلیون دلار اعلام نموده است.
شیوع ویروس کرونا در ابتدای سال نوی چینی سبب شد، کارخانه های این شرکت در چین برای مدتی طولانی تعطیل بماند.
 

کاهش درآمد سامسونگ

گزارش مالی سه ماهه نخست سامسونگ نیز مانند بقیه شرکت های فناوری حاکی از کاهش درآمد و فروش بود. انتشار ویروس کرونا، کاهش فصلی فروش نمایشگر این شرکت و همین طور بخش محصولات مصرفی الکترونیکی به رکود این شرکت در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ و کاهش ۰.۷ هزار میلیارد وونی درآمد شرکت منجر شده اند.
از سوی دیگر سود خالص این شرکت در سه ماهه نخست سال جاری ۶.۴۵ وون اعلام شده که نسبت به سه ماهه آخر ۲۰۱۹ میلادی ۷.۶ درصد کاهش یافته است. سود عملیاتی شرکت نیز در این بازه پایین تر بود.

کاهش درآمد شرکت آی بی ام

درآمد این شرکت نیویورکی در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی نسبت به همین بازه در سال قبل ۳.۴ درصد کاهش یافته که دلیل آن تاثیر شیوع کووید ۱۹ بر میزان فروش شرکت بوده است. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال این شرکت تصمیم دارد هزاران کارمند خودرا اخراج کند.

 

کاهش درآمد تبلیغاتی گوگل

به گفته ساندار پیچای در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ میزان استفاده از موتور جستجوی گوگل، یوتیوب و اپلیکیشن ها و خدمات دیگر افزایش یافته است. اما درآمد تبلیغات شرکت کاهش یافته است. بگفته پیچای در ماه مارس میزان تبلیغات به شدت کم شد که دلیل این امر شیوع ویروس کرونا بود. همین طور آمار نشان میدهد رشد درآمد تبلیغاتی گوگل در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ نیز کندتر شده است. همانطور که در نمودار زیر قابل مشاهده می باشد، کل درآمد تبلیغات شرکت گوگل در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ میلادی ۳۳.۸ میلیارد دلار بوده است که نسبت به سه ماهه چهارم ۲۰۱۹ میلادی کاهش یافته است. همین طور میزان رشد درآمد تبلیغات نیز در این بازه ۱۰.۴ درصد بوده که نسبت به سه ماهه آخر ۲۰۱۹ میلادی کمتر است.
البته باتوجه به آمار موجود و کل درآمدهای شرکت گوگل بنظر می رسد تاثیر کرونا بر کسب وکار آن در سه ماهه های دوم و سوم ۲۰۲۰ عیان تر خواهد بود.

این رپورتاژ به ضرر شرکتهای IT از کرونا پرداخته است. لینک بگیر دات کام مرجع فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی برای ارتقای کسب و کارهای اینترنتی

 

1399/03/06
13:55:53
5.0 / 5
1986
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
از دست ندهید!