توسعه و ساخت سیستم كنترل حرارت در پروژه ماهواره ناهید ۲


به گزارش لینك بگیر دات كام رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از دستیابی محققان این پژوهشگاه به طراحی و ساخت سیستم عیب یابی و تزریق خطای زیرسیستم كنترل حرارت اطلاع داد و اظهار داشت: این محصول در پروژه ماهواره مخابراتی ناهید۲ طراحی و توسعه داده شد و امكان تزریق انواع خطاهای زیرسیستم كنترل حرارت همچون قطع یا جدا شدن حسگر، قطع شدن، جدا یا اتصال كوتاه شدن گرمكن ها را دارد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، دکتر حسین صمیمی در اینباره اضافه کرد: بخش کنترل حرارت پژوهشکده سامانه های ماهواره، با تاکید بر نقشه راه توسعه فناوری که رویکرد مهم آن، کاهش ریسک ناشی از تحریم ها از راه بومی سازی فناوری های کنترل حرارت بوده، به دستاوردهای مهمی در این حوزه نائل شده است.

وی یکی از دستاوردهای مهم در این حوزه را نرم افزار "طراحی و تحلیل کنترل حرارت سامانه های فضایی" دانست و اظهار نمود: ایجاد بسترهای مناسب، نفر ساعت مورد نیاز برای طراحی زیرسیستم کنترل حرارت در این سامانه ها را تا یک چهارم کاهش داده است. این دستاورد، به علت تأثیرپذیری تحلیل های حرارتی از کل عناصر سیستم و احتیاج به به روزرسانی دائمی تحلیل های حرارتی، بسیار حائز اهمیت می باشد.

صمیمی تصریح کرد: بستر این نرم افزار تا حدودی جامع طراحی شده که به آن قابلیت استفاده در سامانه های غیرفضایی را هم داده و بدین جهت، قابلیت تجاری سازی هم دارد که در دست اقدام است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از دیگر دستاوردهای بخش کنترل حرارت پژوهشکده سامانه های ماهواره را "سیستم کنترل حرارت غیرفعال با مواد تغییر فازدهنده (PCM)" برای کنترل حرارت المان های فضایی، "سیستم کنترل حرارت فعال با حلقه سیال پمپ شده مکانیکی (MPFL)" برای کنترل دمای قطعات در ماهواره های ژئو، "سیستم لوور کنترل حرارت" برای مدیریت تبادل حرارت ماهواره با فضا و "سیستم عیب یابی و تزریق خطای زیرسیستم کنترل حرارت" عنوان نمود.

وی در مورد اهمیت سیستم عیب یابی و تزریق خطای زیرسیستم کنترل حرارت اظهار داشت: این سیستم یکی از محصولات پرکاربرد و ضروری در ماهواره های مختلف است که در پروژه ماهواره مخابراتی ناهید۲ طراحی و توسعه داده شده است و امکان تزریق انواع خطاهای زیرسیستم کنترل حرارت همچون قطع یا جدا شدن حسگر، قطع شدن، جدا یا اتصال کوتاه شدن گرمکن ها را دارد. افزون بر این، به کمک این سیستم امکان شبیه سازی پروفیل های مصرف توان هم وجود دارد. این سیستم، امکان استفاده در پروژه های دیگر و سیستم های غیر فضایی را هم دارد.

صمیمی توضیح داد: نقشه راه کنترل حرارت پژوهشکده سامانه های ماهواره، با هدف توسعه فناوری های کنترل حرارت مورد نیاز پروژه های فضایی کشور، بر مبنای سند راهبرد صنعت فضایی ایران تدوین شده است که در تهیه آن، با عنایت به محدودیت های صنعت فضایی، اصل اولیه، دستیابی به محصول در کوتاه ترین زمان و با کمترین هدر رفت منابع مالی بوده است. بدین جهت، استفاده بهینه از تمامی حلقه های تأثیرگذار در زنجیره های ارزش محصولات، بر مبنای تخصص و میزان آمادگی فناوری هر یک مورد توجه قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: گام نخست در تهیه این نقشه راه، شناسایی فناوری های ضروری برای ساخت ماهواره های آتی بوده که این مهم با انجام تحلیل های سیستمی و استفاده از تجربیات موجود در طراحی ماهواره های مختلف صورت پذیرفته است. افق دستیابی به این فناوری ها سال ۱۴۰۱ است که مبتنی بر چشم انداز صنعت فضایی کشور تا سال ۱۴۰۴ و التزام به آماده بودن فناوری ها تا سه سال پیش از مأموریت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: بر این مبنا، با تاکید بر نقش سیستمی پژوهشکده سامانه های ماهواره، پتانسیل های غنی موجود در سایر پژوهشکده های پژوهشگاه فضایی ایران و هم دانشگاه ها و شرکت های خصوصی و دانش بنیان به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است. با این رویکرد، تاکنون، گام های موفقیت آمیزی در راه نقشه راه برداشته شده و نتایج قابل توجهی بر مبنای مراحل مهم پروژه حاصل شده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در مورد اهمیت بعضی از دستاوردهای تولید شده در این پژوهشگاه اظهار داشت: کاربرد سیستم کنترل حرارت غیرفعال با مواد تغییر فازدهنده (PCM) برای کنترل حرارت المان های فضایی است که دارای توان تلفاتی بالا بوده و به صورت مقطعی فعال می شوند. این سیستم در ماهواره پارس۲ که دارای فرستنده های توان بالا برای ارسال تصاویر به زمین هستند، به خوبی مورد استفاده قرار می گیرد. المان PCM که در این سیستم به کار رفته، در چارچوب پروژه مشترک با دانشگاه ساخته و تست شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، او همینطور تصریح کرد: سیستم کنترل حرارت فعال با حلقه سیال پمپ شده مکانیکی (MPFL) با کنترل دبی جریان سیال در یک مسیر بسته از راه سروو ولو سه راهه، دمای قطعه مورد نظر را کنترل می کند. این سیستم قابلیت کنترل دمای قطعات با اتلاف بیشتر از یک کیلووات را دارد و بدین دلیل، مهم ترین کاربرد آن در ماهواره های ژئو، نظیر ایرانست۱ است.1399/03/13
23:04:44
5.0 / 5
2051
تگهای مطلب: دانش بنیان , سیستم , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
از دست ندهید!