فریب پیامك كلاهبرداری به اسم همتا را نخورید


در حالیكه سایت رسمی سامانه همتا hamta.ntsw.ir است، كلاهبرداران برای فریب و سوءاستفاده كاربران، پیامك هایی به همراه لینك سایت های فیشینگ ارسال می كنند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، کلاهبرداران با راه اندازی سایت های جعلی که شبیه به سایت های اصلی است، به ربودن اطلاعات افراد، اغلب برای سوءاستفاده های مالی اقدام می کنند؛ در این شیوه که اصطلاحاً به فیشینگ مشهور است، از راه اطلاعات واردشده توسط کاربران در صفحات جعلی حساب های بانکی قربانیان خالی می شود یا امکان دارد اطلاعات شخصی کاربران را دریافت کرده و از آن سوءاستفاده کنند.
بعد از اجرای طرح رجیستری، ارسال پیامک هایی به اسم همتا به همراه آدرس های جعلی و صفحه هایی که مانند سامانه همتا طراحی شده، اتفاق تازه ای نیست اما هر بار به روشی صورت می گیرد. پیش از این بارها اتفاق افتاده که پیامکی برای برخی افراد ارسال و از آنها خواسته شده جهت پیشگیری از قطع شدن تلفن همراه، مبلغی را پرداخت کنند. در یکی از جدید ترین نمونه های این کلاهبرداری، با هدایت کاربران به سایت های فیشینگ، اطلاعات را از آنها درخواست می کنند.


این درحالی است که با رفتن به وب سایتی که لینک آن در پیامک آمده است، متوجه می شویم این وبسایت فیلتر شده است. اما از آن جایی که این روزها بیشتر کاربران برای رفتن به وبسایت ها و اپلیکیشن های فیلترشده، از فیلترشکن استفاده می نمایند، متوجه این مورد نخواهند شد. درصورتی که با فیلترشکن وارد این سایت شوید، با سایتی مواجه خواهید شد که بسیار شبیه به سامانه همتا طراحی شده و متاسفانه کاربران بدون توجه به آدرس سایت که اشتباه است، فریب صفحه ای که مشابه سایت اصلی طراحی شده را می خورند.کانال رسمی آموزش و اطلاع رسانی ثبت تلفن همراه (رجیستری) هم بارها اخطار داده که این روش، یکی از شیوه هایی است که کلاه برداران برای دستبرد زدن به حساب بانکی افراد از آن استفاده می نمایند. از طرفی کاربران باید توجه داشته باشند هرگونه اطلاع رسانی در زمینه طرح ثبت تلفن همراه، از راه سرشماره پیامکی HAMTA انجام می شود. ازطرفی سایت رسمی سامانه همتا hamta.ntsw.ir و سایت اطلاع رسانی همتا hamtainfo.ntsw.ir است و سامانه همتا دامنه دیگری ندارد.
همینطور درصورتی که به درگاه های بانکی هدایت شدید، همواره قبل از هرگونه پرداخت حتما باید از اعتبار درگاه پرداخت مطمئن شوید. خصوصیت های اولیه درگاه پرداخت معتبر شامل عبارت https و همینطور علامت تأیید سرویس دهنده (معمولاً به صورت قفل سبزرنگ) است که در ابتدای آدرس درگاه پرداخت وجود دارد. البته سامانه همتا برای انجام فرآیندهای خود وجهی دریافت نمی کند و انجام همه فرایندهای سامانه همتا مجانی است.
منبع:

1399/04/13
12:10:14
5.0 / 5
1604
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
از دست ندهید!