با انعقاد تفاهم نامه ای؛

اینترنت نسل ۵ در حمل و نقل هوشمند استفاده می شود


با انعقاد یك تفاهم نامه 4 جانبه مقرر است اینترنت نسل 5 در حمل و نقل هوشمند استفاده گردد.


به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از معاونت علمی و فناوری، ۵G فناوری تحول آفرینی است که به توسعه دسترسی کاربران به اینترنت و فراهم کردن بستر ایجاد و رشد کسب وکارها می انجامد. استفاده از این فنآوری نوین در حمل و نقل هوشمند موضوع یک تفاهم نامه همکاری ۴ جانبه شده است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از پایه های این همکاری است.
ادعا شده که ۵G با خود ظرفیت بالای دسترسی به اینترنت، ارتقای ارتباطات موبایل پهن باند، قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع را به همراه دارد. یک فناوری کاربردی در دنیا که مورد توجه همه کشورها قرار گرفته است. این فناوری مهم می تواند منشا تغییرات اساسی در حمل و نقل هم باشد. بنا بر این یک همکاری مشترک ۴ جانبه شکل گرفته است تا استفاده از این فنآوری را شتاب دهد.
اینترنت نسل پنجم نسل جدیدتر و ارتقاء یافته اینترنت در جهان است. این فناوری نه فقط انسان ها را به یکدیگر متصل می کند، بلکه ماشین ها و اشیاء را نیز به یکدیگر متصل کرده و آنها را کنترل می کند.
ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک اپراتور تلفن همراه و یک منطقه آزاد درصدد برآمدند تا با همکاری هم و هم افزایی توانمندی های خود به تحقق استفاده از زیرساخت های ۵G در حمل و نقل هوشمند کمک کنند. این طرح در ابتدا به صوت پایلوت اجرایی می شود.
منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه امضای این تفاهم نامه، اظهار داشت: باید تلاش نماییم فناوری خودرو های متصل را در کشور بسط دهیم. البته تلاش ها گویای این است که بهمن ماه سال جاری خودروی متصل در کشور به بهره برداری می رسد.
به گفته منطقی، باید از برج فناوری کیش برای توسعه فناوری های حمل و نقل پیشرفته استفاده نمائیم. فضایی خوب و گسترده که شرایط خوبی برای توسعه کارهای فناورانه دارد. شرکت ها می توانند در این برج مستقر شوند و از امکانات آن بهره ببرند.
وی تعیین هدف مشخص برای اجرایی شدن این تفاهم نامه را ضروری دانست و اظهار داشت: یک منطقه آزاد برای اجرای طرح استفاده از زیرساخت های ۵G در حمل و نقل هوشمند اعلام آمادگی کرده است. باتوجه به نیازهای این منطقه باید تلاش نماییم خدمات مختلفی را به آنها ارائه نماییم.
در ادامه این جلسه، شهاب خدامرادی مسئول گروه حمل و نقل هوشمند ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: ستاد در تلاش است تا هم افزایی کارهای هوشمندسازی را محقق کند. همین طور ارائه خدمات پیشرفته و تکنولوژی های جدید در رابطه با حوزه حمل و نقل را در بخش های مختلف پیگیری می نماییم.
به گفته وی، حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی، هوایی و یکپارچه سازی آنها به کمک فناوری های فضایی و هوشمندسازی در تعامل با دستگاه های اجرایی ذی ربط با این حوزه در سطح کشور همچون اولویت های ستاد است.
خدامرادی افزود: قرار بر این است که این کار توسط شرکت های دانش بنیان صورت گیرد و ستاد تنها بستر این فعالیت ها را ایجاد کند.


منبع:

1399/06/25
12:35:27
5.0 / 5
1579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
از دست ندهید!