ظهور پرداخت های موبایلی با اینترنت اشیا


به گزارش لینك بگیر دات كام بهره گیری از اینترنت اشیا، ظهور سیستم های پایانه فروش هوشمند به پذیرش فراگیر پایانه فروش بیومتریك، ظهور پرداخت های موبایلی از راه پایانه فروش، رهگیری دیجیتال محصول و برچیده شدن صف ها و آسان شدن پرداخت از راه دور منجر می شود.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، هرچند تاثیرگذاری صنعت اینترنت اشیا در چند سال قبل اعجاب انگیز بوده است، تحولی که این فناوری در بازار خدمات مالی ایجاد خواهد کرد، به همان اندازه اثرگذار خواهد بود.
طبق یافته های مطالعه ای از مارکتز اند مارکتز که اطلاعات آن در پژوهشگاه فضای مجازی انتشار یافته، پیشبینی می شود که تا سال ۲۰۲۳ بازار جهانی اینترنت اشیا بانکداری و خدمات مالی از ۲۴۹.۵ میلیون دلار به ۲.۰۳ میلیارد دلار برسد. این رقم نشان دهنده رشدی هشت برابری در فقط پنج سال یا نرخ رشد مرکب سالانه ۵۲ درصدی است. همینطور انتظار می رود بازار فناوری اینترنت اشیا در صنعت خرده فروشی هم تا آخر سال جاری به ۳۵ میلیارد دلار برسد. شش روندی که محرک رشد اینترنت اشیا و کلان داده در خدمات مالی و خرده فروشی خواهند بود در این گزارش آمده است.
یکپارچه آسان شدن ارزیابی ریسک
ارزیابی ریسک یکی از حوزه هایی است که در آینده نزدیک فناوری اینترنت اشیا در آن تحول ایجاد خواهد نمود. سازوکار فعلی ارزیابی ریسک در بخش خدمات مالی را در نظر بگیرید. فرایندی بسیار سلیقه ای مشابه آن فرایندی است که به رکود بزرگ سال ۲۰۰۸ منجر گردید. حال آینده ای را در نظر بگیرید که در آن ارزیابی ریسک هوشمند با استفاده از فناوری های کلان داده و اینترنت اشیا ممکن شده است.
اینترنت اشیا و کلان داده جمع آوری مقادیر زیاد داده هایی را آسان می کنند که برای تعیین وضعیت ریسک مشتریان استفاده می شوند. بعد این داده ها را می توان هوشمندانه و به نحوی تحلیل کرد که به دست آوردن پروفایل ریسک هر شرکت یا فردی راحت و آسان شود. از این داده ها همینطور می توان به منظور پیشبینی ریسک های آینده افراد و سازمان ها بهره برد.
بهبود مقوله امنیت نهادهای مالی
فناوری اینترنت اشیا به ایجاد آینده ای امن تر بخصوص در صنایع خرده فروشی و خدمات مالی کمک خواهد نمود. دوربین های هوشمند و سنسورهای حرکت متصل به اینترنت فقط دو نمونه از فناوری های هوشمندی هستند که نهادهای مالی و خرده فروش ها می توانند برای داشتن امنیت بهتر از آنها استفاده کنند. این فناوری ها علاوه بر اینکه به صورت خودکار به ورود بدون اجازه دزدها و اشخاص ثالث تاییدنشده واکنش نشان می دهند (این فناوری ها دسترسی به برخی سیستم ها را مسدود می کنند، راه های خروج از محوطه را برای فرد متجاوز مسدود می کنند، بلافاصله شما را خبر می کنند و اطلاعات زیادی به شما می دهند که می توانید با عنایت به آنها دست به اقدام بزنید)، به محافظت در مقابل مخاطرات محیطی می پردازند که می توانند تهدیدهای امنیتی ایجاد کنند یا به صدمه منتهی شوند.
ایجاد انقلاب در پرداخت های مبتنی بر پایانه فروش
پیشبینی می شود ارزش صنعت پایانه فروش تا سال ۲۰۲۵ به ۱۰۹ میلیارد دلار برسد و فناوری اینترنت اشیا نقش پررنگی در این اتفاق ایفا خواهد نمود. باآنکه سیستم های پایانه فروش برتر موجود همین حالا هم تعدادی قابلیت بسیار جذاب دارند، رشد و تکامل فناوری پایانه فروش همچنان ادامه خواهد داشت. ظهور سیستم های پایانه فروش هوشمند به پذیرش فراگیر پایانه فروش بیومتریک، ظهور پرداخت های موبایلی از راه پایانه فروش، رهگیری دیجیتال محصول که سبب برچیده شدن صف ها می شود و آسان شدن پرداخت از راه دور و خیلی از پدیده های دیگر منجر می شود.
مهم تر اینکه اینترنت اشیا و کلان داده ذخیره سازی، پردازش و انتقال کارآمد داده ها را به نحوی ممکن می کنند که هم امن تر است و هم آنالتیکس پیشرفته ای عرضه می دهد که با نهایت دقت بر نقض احتمالی داده ها نظارت و در این مورد به شما اطلاع رسانی می کند. این اتفاق سیستم های پایانه فروش را امن تر و قابل اطمینان تر می کند و در نتیجه صنعت خرده فروشی را بهبود می بخشد.
مدیریت موجودی بهره ورتر
خرده فروش ها به خوبی از هزینه سیستم مدیریت موجودی نابهره ور آگاه هستند. داده ها نشان می دهند که خرده فروش های آمریکایی به علت نداشتن موجودی کالای مورد نیاز حدود ۴۵ میلیارد دلار و به علت داشتن موجودی مازاد ۲۲۴ میلیارد دلار از دست می دهند.
اینترنت اشیا و کلان داده می توانند دشواری های مربوط به موجودی را برطرف کنند. سیستم های خودکار مدیریت موجودی مبتنی بر اینترنت اشیا که رهگیری لحظه ای موجودی در پایانه فروش را آسان می کنند، خیلی زود در همه خرده فروشی ها وجود خواهند داشت. این سیستم های موجودی به صورت خودکار داده تولید می کنند تا اقلام موجود را نشان دهند و این داده ها را به شکل موثر تحلیل می کنند تا موجودی مورد نیاز برای آینده را پیشبینی کنند.
جابه جایی و نظارت هوشمند بر دارایی
هم اکنون با استفاده از کامپیوترها و فناوری، نظارت بر دارایی تا حدودی خودکار شده است، اما همچنان فرآیند و بررسی های غیرخودکار زیادی دارد. اینترنت اشیا و کلان داده این شرایط را تغییر خواهند داد.
اینترنت اشیا فرآیند جمع آوری اطلاعات لحظه ای و داده هایی را خودکار می کند که می توان خودکار تحلیل شان کرد تا شرایط کنونی را درک و آینده را پیش بینی نمود. اینترنت اشیا همینطور برای رهگیری دارایی ها از سنسورهای تعبیه شده در آنها استفاده می نماید (و به متغییرهایی مثل دما، رطوبت، مجاورت و حرکت توجه می کند) و بعد به صورت خودکار داده های مفیدی را در مورد این دارایی ها تولید می کند. این قابلیت نظارت پیشرفته بر سلامت و حرکت دارایی ها را امکان پذیر می کند.
افزایش کاربرد فناوری پوشیدنی در تراکنش های مالی
ساعتهای هوشمند و فناوری پوشیدنی که به صورت خودکار بر سلامت و فعالیت انسان نظارت می کنند مدام فراگیرتر می شوند. این دستگاه ها همواره اطلاعاتی ضروری در مورد سلامت فرد پوشنده عرضه می دهند. حال به دستگاهی مشابه برای پرداخت فکر کنید. وقتی وارد بانک می شوید، سیستم اینترنت اشیا بانک با دستگاه پوشیدنی شما ارتباط برقرار می کند و دستگاه شما اطلاعات ضروری در مورد فعالیت شما را به بانک می فرستد. این اتفاق علاوه بر اینکه خیلی از فرایندهای غیرخودکار تضییع کننده وقت را حذف می کند و رضایت مشتری را زیاد می کند، انجام تراکنش های بدون تماس را هم آسان تر و همزمان امنیت بهینه را تأمین می کند.
صنعت مالی همین حال هم از مزیت های اینترنت اشیا و کلان داده بهره می برد. درحالی که کسب وکارهای بیشتری متوجه مزیت های اینترنت اشیا می شوند، نرخ بهبود شیوه های منسوخ کسب وکار هم به سرعت افزایش می یابد.
منبع:

1399/06/27
22:37:46
5.0 / 5
953
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
از دست ندهید!