نتایج پیمایش بازی های دیجیتال ایران اعلام شد

بازی های ویدیویی در ایران ۳۲ میلیون مخاطب دارند


لینك بگیر دات كام: برمبنای تازه ترین پیمایش كشوری بنیاد ملی بازی های كامپیوتری در مورد الگوی مصرف بازی های دیجیتال در ایران، بازیكنان ایرانی تا آخر سال 1398 به 32 میلیون نفر بالا رفته اند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از بنیاد ملی بازی های کامپیوتری، سیدصادق پژمان -مدیرعامل بنیاد ملی بازی های کامپیوتر ای- با اشاره به اجرای پیمایش ملی توسط مرکز تحقیقات بازی های دیجیتال اشاره کرد: گزارشی از شاخص ترین نتایج این پیمایش ملی، که طی آن اطلاعات بیش از ۹۲۰۰ خانوار گردآوری و با بیش از ۳۰۰۰ بازیکن مصاحبه شده است، به زودی در چارچوب گزارش «نمای باز ۱۳۹۸» منتشر خواهد شد و در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: برمبنای نتایج این پیمایش مجموع بازیکنان ایرانی از رقم ۲۸ میلیون در سال ۱۳۹۶ به ۳۲ میلیون نفر در سال ۱۳۹۸ بالا رفته است. به عبارتی از جمعیت ۸۳ میلیونی ایران در سال ۱۳۹۸، ۳۲ میلیون نفر بازی می کنند. از مجموع ۳۲ میلیون بازیکن، ۴۹ درصدشان جزء کسانی هستند که هر روز بازی می کنند و ۶۵ درصد آنها بازیکن آنلاین هستند.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های کامپیوتری، با اعلان اینکه برمبنای نتایج این پیمایش، کماکان موبایل با ۹۲ درصد ضریب نفوذ در بین بازیکنان، پرطرفدارترین پلت فرم بازی در ایران است، اضافه کرد: برای نخستین بار بازیکنان پلت فرم کنسول از بازیکنان پلت فرم کامپیوتر پیشی گرفته اند؛ ۲۲ درصد بازیکنان ایرانی با پلت فرم کنسول بازی می کنند؛ در صورتیکه این عدد در مورد پلت فرم کامپیوتر ۲۰ درصد است. نکته جالب توجه دیگر در این پیماش، افزایش سهم بازیکنان زن است. در پیمایش سال ۱۳۹۶ سهم بازیکنان زن در بازار بازی ایران ۳۵ درصد بود که در تازه ترین پیمایش دایرک این سهم به ۳۸ درصد بالا رفته است.
پژمان همین طور اضافه کرد: نتایج استخراج شده از این پیمایش همین طور نشان از افزایش میانگین سنی بازیکنان ایرانی می دهد و متوسط سنی بازیکنان از ۱۹ سال در سال ۱۳۹۶ به ۲۲ سال در سال ۱۳۹۸ بالا رفته است. یافته های این پیمایش نشان میدهد که بازیکنان ایرانی بطور متوسط ۹۳ دقیقه در روز بازی می کنند. این در حالیست که برمبنای نتایج این پژوهش سرانه مصرف بازی های دیجیتال در ایران، روزانه ۳۵ دقیقه است.
بنا بگفته مدیرعامل بنیاد ملی بازی های کامپیوتری، یافته هـای ایـن پیمایـش درباب مجموع هزینه کرد بازیکنان پلت فرم موبایل نیز نشان از تغییرات مهمی در حوزه اقتصاد بازی دارد. برمبنای برآوردهای پژوهش، مجموع هزینه کرد بازیکنان پلت فرم موبایل در سال ۱۳۹۸ رقمی در حدود ۲۹۰ میلیارد تومان بوده که از این مبلغ ۲۸ درصد سهم بازی های موبایلی بومی (بازی های توسعه یافته یا بومی سازی شده در ایران) است. بااینکه رشد اعداد و ارقام هزینه کرد در پلت فرم کنسول به شکل چشم گیری افزایش یافته است.
طبق اظهارات پژمان، برای نخستین بار با توجـه به همه گیری ویـروس کرونا در جهـان و محدودیت هـای موجود برای برگزاری پیمایش حضوری، این پیمایش به روش تلفنی و در تمامی استان های کشور اجرا شده است.
منبع:

1399/07/07
23:29:02
5.0 / 5
1580
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
از دست ندهید!