افزایش تقاضای صدور پروانه فعالیت در حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات


لینك بگیر دات كام: سامانه جامع خدمات و محصولات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات با حذف مراجعات فیزیكی، ضمن افزایش 10 برابری تقاضا، مورد استقبال بخش خصوصی قرار گرفت.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، بیتا کیامهر- مدیرکل نظام مدیریت امنیت اطلاعات (نما)، ضمن تصریح حذف مراجعه حضوری شرکت های متقاضی دریافت پروانه در حوزه خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، از استقبال چشم گیر متقاضیان درباب الکترونیکی شدن پروسه ارزیابی و صدور پروانه و ثبت تقاضاها در کشور آگاهی داد.
وی در تشریح سابقه و خاستگاه قانونی اعطای پروانه فعالیت خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات به بخش خصوصی چنین بیان کرد: بیش از یک دهه است که سازمان فناوری اطلاعات ایران برمبنای اسناد و راهبردهای ملی همچون سند استراتژیک امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (سند افتا) و برنامه های پنج ساله توسعه ای، جهت حمایت و گسترش خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در کشور و ساماندهی شرکت های توانمند در این عرصه، مبادرت به ارزیابی و صدور پروانه فعالیت نموده است.
مدیرکل نما افزود: در همین راستا سامانه جامع خدمات و محصولات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در چارچوب خدمت دولت به کسب و کار(G۲B) در مهر ماه سال قبل کار خودرا شروع کرد و مورد بهره برداری قرار گرفت.
کیامهر ایجاد سامانه arzyabi.ito.gov.ir را اقدامی باارزش خصوصاً برای بخش خصوصی مستقر در خارج از استان تهران و به خصوص در شرایط حال حاضر کرونا معرفی نمود و اظهار داشت: قبل از این متقاضیان ناگزیر بودند، به همراه زونکن و به صورت حضوری از سراسر کشور درخواست خودرا جهت انجام پروسه ارزیابی به اداره کل نظام مدیریت امنیت اطلاعات ارائه کنند. اما با راه اندازی این سامانه، نیازی به حضور فیزیکی نیست و متقاضیان می توانند بوسیله سامانه، مدارک خودرا بارگذاری کنند.
وی افزود: چنانچه برای برخی شرکت ها جهت ارزیابی فنی، انجام مصاحبه مورد نیاز باشد، باتوجه به شرایط کرونا، این مصاحبه به صورت غیرحضوری و بوسیله بستر ویدیو کنفرانس صورت می گیرد.
مدیرکل نما همین طور اشاره کرد: از شروع راه اندازی سامانه در شرایط غیرکرونا نیز بمنظور صرفه جویی در زمان و هزینه رفت و آمد شرکت های خصوصی در استانها، این مصاحبه بوسیله ویدیو کنفرانس انجام می شد و بسیار نیز مورد استقبال قرار گرفت. سازوکار انجام این کار در استانها به این صورت است که شرکت متقاضی با مراجعه به ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات مستقر در استانها می تواند مبادرت به انجام مصاحبه ازراه دور کند.
کیامهر درباب جزئیات و شرایط دریافت پروانه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، این مجوز را جزو پروانه های حایز اهمیت در حوزه فناوری اطلاعات دانست که بطور رایگان صادر و تمدید می شود و اضافه کرد: پروانه خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات شامل چهار گرایش فنی، عملیاتی، آموزشی و مدیریتی است. همچون شرایط عمومی برای متقاضیان دریافت پروانه معرفی حداقل سه کارشناس، دارا بودن حداقل یک گواهی آموزشی مرتبط در هر گرایش، سابقه کارهای شرکت و پذیرش و رعایت مفاد مندرج در «تعهدنامه خدمات افتا» است.
او همینطور تصریح کرد: صدور این مجوز به علت وجود پروسه ارزیابی مشترک با مرکز افتای ریاست جمهوری بعنوان دستگاه همکار بطور متوسط حدود دو ماه طول می کشد که درصدد رساندن آن به حداقل زمان ممکن هستیم. شرکت هایی که حایز شرایط تمدید پروانه باشند و پیش از زمان انقضا، جهت درخواست تمدید پروانه، بوسیله سامانه اقدام نمایند، در رسیدگی به پروسه تمدید پروانه، ملاحظاتی در نظر گرفته شده که موجب تسریع در صدور پروانه آنها می شود.
مدیرکل نما درباب میزان اهمیت دریافت پروانه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات و چشم انداز توسعه ای توضیح داد: مطابق با اسناد بالادستی، کلیه دستگاه های اجرائی بمنظور استفاده از خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات همچون طراحی و استقرار سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)، پیاده سازی مرکز عملیات امنیت و تیم پاسخ به رخداد، پیاده سازی امنیت فیزیکی و محیط پیرامونی، امن سازی و مقاوم سازی سامانه­ ها، زیرساخت ها و سرویس ها، آزمون و ارزیابی امنیتی، نصب و پشتیبانی محصولات فضای تولید و تبادل اطلاعات، آموزش امنیت، ممیزی انطباق استانداردهای امنیت اطلاعات و ارتباطات، موظف به استفاده از خدمات قابل ارائه توسط شرکت های دارای پروانه هستند.
کیامهر اضافه کرد: لیست این شرکت ها باتوجه به تاریخ اعتبار پروانه آنها بوسیله درگاه معاونت امنیت به آدرس SEC.ITO.GOV.IR به روز رسانی شده و قابل دسترسی است. هم اکنون ۳۱۶ گواهی معتبر در حوزه خدمات ارائه شده که تعداد آنها باتوجه به استقبال شرکت­ های خصوصی در حال افزایش می باشد. همین طور ستاندن گواهی انطباق سیستم مدیریت امنیت اطلاعات بعد از پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)، از الزامات بوده و لازم است بیشتر از طرف دستگاه های دولتی مورد توجه قرار گیرد.
منبع:

1399/07/13
20:55:54
5.0 / 5
1587
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳