اهمیت اینترنت اشیا در كشاورزی


لینک بگیر دات کام: در ادامه به کاربرد فناوریهای اینترنت اشیا در کشاورزی می پردازیم و اهمیت اینترنت اشیا در کشاورزی را بررسی می کنیم.



در ادامه خواهید خواند:
  1. آینده فناوری در کشاورزی
  2. آینده اینترنت اشیا در ایران
  3. استفاده از اینترنت اشیاء در کشاورزی

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، کشاورزی اساس زندگی بشر و منبع اصلی تولید مواد غذایی است. ورود فناوری و کاربرد آن در کشاورزی از مهم ترین ابداعاتی بوده که در طول زمان تغییر شکل های بسیاری را در فرایندهای این فعالیت مهم بشری بوجود آورده است. کاربرد فناوری در کشاورزی بخصوص در سالهای اخیر توانسته است تا حدی سبب افزایش تولید محصولات کشاورزی و به تبع آن سبب رشد اقتصادی کشورها و ایجاد فرصت های شغلی بیشتر شود. بااین حال تقاضا برای غذای بیشتر به علت رشد روز افزون جمعیت همچنان رو به افزایش است.

آینده فناوری در کشاورزی

براساس پیشبینی سازمان خواربار جهانی و به قول متخصصان مربوطه، با عنایت به رشد روز افزون جمعیت، تولید جهانی غذا تا سال ۲۰۵۰ میلادی بایستی دست کم ۷۰ درصد افزایش یابد تا جوابگوی نیاز تغذیه جمع جمعیت جهان باشد. از طرفی تنها بخش کوچکی از سطح کره زمین به علت محدودیت های مختلف از قبیل دما، منابع آب، شرایط جوی و اقلیمی، کیفیت خاک و فناوری برای کاربردهای کشاورزی و تولید غذا وجود دارد که از چند دهه اخیر هم در حال کاهش بوده است. برهمین اساس بشر با چالش تولید غذایی بیشتر با زمین های کمتر مواجه می باشد و با عنایت به چنین شرایطی، ضرورت به کارگیری بیشتر فناوری در این عرصه بیش ازپیش ضروریست.
در همین زمینه، پژوهشگران سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کرج مبادرت به انجام مطالعه ای کرده اند که در آن نقش کلان داده های مبتنی بر اینترنت اشیاء در هوشمندسازی کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته است.
در این تحقیق، کاربردهای کلان داده های مبتنی بر اینترنت اشیاء در چرخه کشاورزی هوشمند بر پایه مطالعه مروری و تحلیل موضوعی انجام شده است.
طبق یافته های این مطالعه، کاربرد فناوری های اینترنت اشیاء و کلان داده در کشاورزی و کسب وکارهای مرتبط رو به افزایش است و می توان پیش بینی نمود که آینده کشاورزی بهینه در جهان برای پاسخگویی به نیاز غذایی و پایداری در تولید بدون یکپارچگی این فناوری ها و هوشمندسازی کشاورزی امکان پذیر نباشد.
به قول بهاره جمشیدی، پژوهشگر موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کرج و دیگر همکارش در این تحقیق، «کاربردهای کلان داده های مبتنی بر اینترنت اشیاء در دسته بندی چرخه کشاورزی هوشمند شامل سنجش و پایش هوشمند شرایط محیطی، تجزیه وتحلیل و برنامه ریزی هوشمند، کنترل هوشمند، و استفاده در فضاهای ابری قرار می گیرند که استفاده از هر یک به نوبه خود تأثیرات قابل توجهی در بهبود تولیدات کشاورزی خواهد داشت».

آینده اینترنت اشیا در ایران

آنها می گویند: «در کشور ما هم طی چند سال گذشته سازمان ها و شرکتهای مختلفی به کسب و کار در حوزه اینترنت اشیا، کلان داده، هوش مصنوعی و رایانش ابری روی آورده اند و کشاورزی هوشمند یکی از زمینه های مهمی است که این فناوری می تواند در آن با افزایش بهره وری و تسهیل دستیابی به توسعه پایدار، سبب رشد اقتصادی کشور و ایجاد فرصت های شغلی بیشتر شود».
به بیان آنها، «بنابراین برنامه ریزی برای توسعه این فناوری ها با بومی سازی آنها و توجه به پتانسیل ها و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری موجود در کشور و نیازمندی های حوزه کشاورزی دارای اولویت است. در این راستا توسعه پژوهش در زمینه کاربرد کلان داده های مبتنی بر اینترنت اشیا در کشاورزی برای پی بردن به چالش های توسعه و ترسیم نقشه راه پژوهش های آتی ضروری به نظر می رسد».

استفاده از اینترنت اشیاء در کشاورزی

به منظور توسعه استفاده از این تکنولوژی ها در کشاورزی کشور پیشنهادهایی را به شرح ذیل داده اند:
- بررسی زیرساخت ها، برنامه ها، قوانین، الزامات، استانداردها و آموزش ها در کشورهای پیشرو در زمینه کاربرد این فناوری ها
- تدوین برنامه های کلان و سیاست گذاری برای پژوهش و توسعه ملی فناوری
- ایجاد و تقویت زیرساخت های لازم برای پژوهش و توسعه فناوری در کشور
- دریافت سرویس اطلاعاتی کامل و یکپارچه سازی اطلاعات کشاورزی در جهت تحقق و توسعه این فناوری
- تدوین و پیاده سازی قوانین امنیتی، الزامات و استانداردها
- کسب حمایت همه جانبه نهادها و سازمان های مرتبط
- فرهنگ سازی کاربرد فناوری در بخش کشاورزی و آگاه سازی بهره برداران از مزایای آن
- استفاده از پلت فرم های نوآوری برای کشف استعدادها در زمینه پیشرفت های فناوری فوق
- توسعه آموزش و ترویج کاربرد فناوری
- تجاری سازی و توسعه و بهبود فضای کسب و کار فناوری
مطالب فوق در چارچوب یک مقاله فنی و علمی پژوهشی در فصل نامه تخصصی «رشد فناوری» متعلق به مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی (رویش) انتشار یافته اند.


 


منبع:

1399/09/16
12:38:21
5.0 / 5
1553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
از دست ندهید!