افزایش خریدهای اینترنتی


لینک بگیر دات کام: از تغییراتی که کرونا ایجاد کرده افزایش خریدهای اینترنتی بوده است. این افزایش ارسال بسته های پستی را در هفته های گذشته با مشکل مواجه کرده است.

سرپرست مرکز تجزیه و مبادلات پست کشور که مرکز پست چهارراه لشگر را نبض پست کشور می داند گفت که اگر روال عادی باشد، متعاقبا نبض کشور هم میزان است. او درباره فعالیت پست در ماه های اخیر به ایسنا اظهار داشت: اگر تا قبل از این، طیف خاصی از خدمات پستی استفاده می کردند، در این ماه ها، عملا خدمات پستی به مخاطبان عام ارائه می شود. خریدهای پستی سبک زندگی مردم را تغییر داده و بنا بر این لازم است که این بخش تقویت شود.


مدیرکل پست استان تهران با اشاره به اقبال به خدمات پستی در سایر کشورها بیان کرد: فارغ از استراتژی های سیاسی کشوری مانند امریکا، می توان از این کشور بهینه کاوی کرد، برای اینکه کارشناسی شده به سمت خیلی از کارها پیش می رود. اینکه انتخابات این کشور بعنوان مهم ترین فرآیندی که تکلیف سیاست گذاری در کشور را مشخص می کند، با بهره گیری از ظرفیت های پستی صورت گیرد، نشان میدهد که باید به این بخش توجه کرد.

خدمات پست برای خریدهای اینترنتی

مقصودی با اعلان اینکه زمانی پست جنبه حالیه داشت، اما حالا دو طیف دارد که شامل مرسولاتی که خدمات نیابتی را انجام می دهند و خریدهای اینترنتی می شود، اظهار داشت: خدمات پستی شامل G۲C (دولت به مشتری) و B۲C (بیزینس به مشتری) است. پست بواسطه ظرفیت و تکلیف قانونی که در قانون برنامه ششم صراحتا اشاره شده، مکلف است خدمات میان دستگاهی را انجام دهد. قسمتی از مرسولات شامل گذرنامه، گواهی نامه، کارت سوخت، ابلاغیه های دادگستری و پرونده های قضایی بوسیله پست جابه جا می شود. برای هر کدام از این خدمات، ساعات زیادی در سفرهای شهری نیاز است و فعالیت هر نامه رسان در طول روز از ۱۰۰۰ سفر غیرضروری جلوگیری می کند.
وی افزود: بخش دیگر خدمات، خریدهای اینترنتی است. کرونا مانند کاتالیزور فرآیندها را تسریع بخشید، مردم به سمت پست اقبال ناگهانی آوردند و فرصت تقویت زیرساخت ها از ما گرفته شد. پیش از شیوع ویروس کرونا مردم خرید اینترنتی را یک نیاز فانتزی می دیدند، اما کرونا موجب شد با ایجاد یک پارادایم شیفت، سبک زندگی مردم به سمت خرید اینترنتی برود، تا جایی که خریدهای ضروری، از آب معدنی تا الکل و ماسک که امروزه قسمتی از ضروریات زندگی مردم است، بوسیله اینترنت انجام می شود و پروسه انتقال این کالاها، عموما از طرف پست صورت می گیرد.
در طول ماه های گذشته، بواسطه افزایش فرآیندهای آنلاین و خریدهای اینترنتی، فعالیت شرکت پست هم چندین برابر شده است و فراهم نبودن زیرساخت ها، نارضایتی هایی هم از تاخیر در ارسال بسته های پستی ایجادکرده. مقصودی پروسه پست را متشکل از سه ضلع نیرو، فضا و زمان می داند که اگر هر کدام از این بخش ها با مشکل مواجه شوند، پروسه پستی را مبتلا به اختلال می کنند.


نیروی انسانی خستگی و مریضی دارد، کما اینکه بگفته مقصودی، شرکت پست تا کنون ۱۹۰۰ نفر مبتلا به کرونا و ۲۰ فوتی داشته است. عامل موثر دیگر در پروسه پستی، زمان است، از زمانی که بسته به باجه پستی تحویل می شود، تا زمانی که باید به مرکز مبادله برسد و به مقصد ارسال شود، یک زمان بندی دارد و مانند دوی امداد، اگر یکی از این مراحل تاخیر داشته باشد، در مراحل دیگر اثر می گذارد. پارامتر دیگر، فضایی است که بسته های پستی در زمان تجزیه و مبادله نیاز دارند. قبل از این، پایه پست بر اساس پست نامه و پاکت بوده و الان که به سمت بسته رفته، مشکل فضا را برای این شرکت به وجود آورده است.

راه اندازی مرکز تجزیه مبادلات برای مرسولات انبوه

سرپرست مرکز تجزیه و مبادلات پست کشور درباره چاره اندیشی برای مشکل فضا عنوان کرد: یکی از دلایلی که قسمتی از کارها به صورت کیفی صورت نمی گیرد، شلوغی مرکز مبادله است، برای اینکه ظرفیت مرسولات از فضای موجود بیشتر بوده. بنا بر این از حدود ۱۰ روز است که یک مرکز تجزیه مبادلات برای مرسولات انبوه در نسیم شهر ایجاد کردیم تا قسمتی از فرآیندهای آنجا صورت گیرد. با راه اندازی این مرکز، تا حد زیادی مشکل فضا حل شده است و ما همین طور در حال تقویت ظرفیت های توزیع هستیم و این قول را می دهیم که از هفته دیگر پستی با روال عادی خواهیم داشت.
بااینکه از زمان شیوع کرونا، خیلی از ادارات دولتی دورکار شدند و در هفته های گذشته هم کسب وکارها با تعطیلی مواجه بودند و منع عبور و مرور هم برای رعایت قرنطینه وضع شد، اما شرکت پست در طول این مدت تعطیلی نداشت. مقصودی در این خصوص بیان کرد: شرکت پست از زمان بحران کرونا با ظرفیت ۱۰۰درصدی و بدون وقفه کار کرده. در بخشنامه وزارت کشور، ما در گروه یک ارائه خدمات ضروری هستیم و روزهای جمعه هم کار می نماییم. حتی فعالیت مرکز تجزیه مبادلات شبانه روزی است و واحدهای توزیع هم جمعه ها باز هستند و تنها واحدهای قبول جمعه ها تعطیل هستند به جهت اینکه بتوانیم ورودی های خودرا متناسب با زیرساخت کنترل نماییم.


وی با اعلان اینکه شرکت ملی پست یک شرکت دووجهی است، اضافه کرد: یک وجه یک دستگاه اجرائی دولتی که مکلف به رعایت ضوابط اداری است و وجه دوم یک بنگاه کسب وکار که درآمدمحور است و بر اساس درآمد خود می تواند هزینه کند. پست دولتی بواسطه قانون اساسنامه مکلف به پوشش سراسری و با طیف وسیعی از خدمات رسانی مواجه می باشد. از طرف دیگر، بخش خصوصی بر اساس انتفاع شکل می گیرد اما شرکت پست خدماتش را با قیمت دولتی انجام می دهد و بنا بر این هم اکنون ۶۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته دارد.

استقبال مردم از خدمات پستی

مدیرکل پست استان تهران افزود: نرخ تمام شده خدمات پستی بیشتر از نرخ مصوبش است. برای مثال، سرویس سفارشی برای پست ضررده است اما ما مکلف به انجام این خدمات هستیم. یکی از دلایلی که مردم به ما اقبال دارند، همین قیمت دولتی است و همه جای دنیا هم قیمت دولتی که هزینه پایین تری دارد، با تقاضای بیشتری مواجه می باشد. اگر پست یک روز تعطیل شود، خیلی از کسب وکارهای خانگی که به پست وابسته اند. تعطیل می شوند. در خیلی از روستاها خریدهای مردم از شهرهای بزرگ بواسطه پست انجام می شود و این مساله سبب شده شکاف دیجیتالی کم شود.
مقصودی با اشاره به دلیلهای نارضایتی کاربران از خدمات پستی بیان کرد: ارائه خدمت پستی چهار قسمت دارد، در مرحله اول مرسوله در باجه های قبول دریافت می شود، بعد از آن پردازش می شود که شامل تجزیه، کیسه بندی و الصاق لیبل است، سپس رهسپاری و بوسیله ریل، جاده، هوایی و بخشی هم دریایی ارسال انجام می شود و درنهایت پروسه توزیع است. مشتری از پست دو انتظار دارد، اینکه مرسوله بموقع و سالم برسد. البته نگاه مشتری به کیفیت متفاوت می باشد. کیفیت مطلوب با مرغوب متفاوت می باشد. پست بین تکلیف برای ارائه خدمات مطلوب و انتظار مردم برای دریافت خدمات مرغوب، مانده است.
 

هر خدمت پستی، دو مشتری گیرنده و فرستنده دارد

 

مدیرکل پست استان تهران با اعلان اینکه مرسولات پستی قابلیت رهگیری دارد و سرعت ارسال آن بوسیله سامانه ای که سرعت سیر را کنترل می کند، قابل بررسی است، اضافه کرد: ۸۰ تا ۸۳ درصد مرسولات پستی با SLA تعیین شده در رگولاتوری توزیع می شود، تنها در چند استان به مشکل برخوردیم و به سبب افزایش چندبرابری مرسولات و کمبود فضا برای تجزیه آنها، جریان پروسه در پست به سمت مسدود شدن رفت. نکته دیگر اینکه از زمانی که مرسوله به پست تحویل می شود، دو مشتری دارد. هم فرستنده و هم گیرنده آنرا پیگیری می کنند و یکی از دلیلهای افزایش نارضایتی ها این بوده که یک خدمت پستی به دو طرف ارائه می شود.
وی با اشاره به هاب های پستی ایجادشده در بعضی استانها بیان کرد: ایجاد این هاب ها موجب شد حدود ۱۵ درصد از ظرفیت ورودی به تهران کاسته شده و فشار روی تهران بعنوان نبض پستی کشور کنترل شود. در حوزه اصلاح پروسه هم اقداماتی انجام شده اما کافی نبوده است. عمده ترین پارامتری که ممکنست پروسه پست را مبتلا به اختلال کند، فضا، زمان و نیروست. ما نیرو را تا جای ممکن تقویت کردیم، اما فضا و زمان ما را محدود کرد. فضا را هم با راه اندازی یک مرکز تجزیه مبادلات دیگر تا حدودی کنترل کردیم به جهت اینکه پروسه پستی چابک تر جلو برود و هم اکنون تاخیرها خیلی کم شده است و مرسوله بیشتر از دو روز در پست نمی ماند.
سرپرست مرکز تجزیه و مبادلات پست کشور با اشاره به تاثیر قرنطینه بر فعالیت شرکت پست بیان کرد: شیوع کرونا، محموله های پستی را با یک شیب افزایشی مواجه کرد که ما با شیب پیش رفتیم اما با قرنطینه هفته های اخیر، این شیب به صورت فزاینده رشد کرد، البته قرنطینه هم با جمعه سیاه مقارن شد و همین موضوع هم مرسولات را تا حد زیادی افزایش داد، بطوریکه محموله ورودی ما از ظرفیت ۱۵۰ هزار در روز بطور متوسط، به ۳۰۰ تا ۳۴۰ هزار افزایش یافت و حتی به ۴۰۰ هزار محموله در روز هم رسید.


مقصودی افزود: در وضعیت قرنطینه که عمده فروشگاه ها تعطیل هستند و فروش آنلاین انجام می دهند، این پروسه به یک الگوی واحد تبدیل گشته است. خرید و فروش های مجازی بااینکه به سمت مارکت پلیس فروشگاه های آنلاین رفته، اما یک حلقه مکمل دارد که آن انتقال مرسوله فیزیکی است و به جز شرکت ملی پست، شرکت دیگری نداریم که وظیفه انتقال را با این قدرت انجام دهد. همین طور جریان جامعه روستایی به سمت خرید اینترنتی رفته و کانال اصلی ارتباط با مناطق دورافتاده هم عموما پست است که پیک زیادی به پست وارد کرده.
مدیرکل پست استان تهران با اشاره به رویدادهای پیش روی کریسمس و سال نوی میلادی بیان کرد: شرکت ملی پست جزئی از اتحادیه جهانی پست است و حدودا به تمام کشورهای دنیا امکان ارسال مرسوله دارد، مگر اینکه ظرفیت پروازی اجازه ندهد. ما ژانویه و سال جدید میلادی را پیش رو داریم و مرکز مبادله ما پست با نرخ دولتی به عمده کشورها کالا ارسال می کند. برای ارسال کالاها هم با چند ایرلاین قرارداد بستیم و حوزه کاری ما گسترده است و خودمان را آماده کردیم.


 


منبع:

1399/09/28
12:27:24
5.0 / 5
1412
تگهای مطلب: آموزش , آنلاین , اینترنت , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲