سامانه توان آفرین رونمایی گردید


سازمان فناوری اطلاعات سامانه وام وجوه اداره شده (توان آفرین) را با هدف حمایت هوشمند از کسب وکارهای نوپا و اکوسیستم نوآوری رونمایی و اعلام نمود در یک سال قبل 122 میلیارد تومان تسهیلات به 262 کسب وکار نوپا پرداخت کرده است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، امیر ناظمی در مراسم رونمایی از سامانه وام وجوه اداره شده (توان آفرین) وزارت ارتباطات اظهار داشت: تامین منابع مالی در حوزه نوآوری، کمک به مکانیزم هایی مانند صندوق های سرمایه گذاری جسورانه است. در این مدل از تامین مالی، بجای این که نهادی باشیم که تسهیلات در اختیار شرکت های استارت آپی قرار دهد، ترجیح دادیم صندوق های جسورانه این کار را انجام دهند و ما رقیب بخش خصوصی نشویم.
وی ادامه داد: کوشیدیم با کمک به این بخش کاری نماییم که ریسک های سرمایه گذاری کاهش پیدا کند، به این معنا که اگر صندوق سرمایه گذاری جسورانه، روی یک استارت آپ سرمایه گذاری کند، قسمتی از سرمایه گذاری در قالب وام های ارزان با بهره پایین و دارای تنفس از طرف وزارت ارتباطات در اختیار صندوق جسورانه قرار می گیرد تا ریسک کار آنها را کم کند. این ها راهبردهایی بوده که کوشیدیم در دبیرخانه وام وجوه اداره شده به آنها پایبند باشیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تلاش وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات در امتداد حمایت هوشمند و هدفمند از استارت آپ ها، بیان کرد: امروز یکی از عناوینی که می تواند در اختیار استراتژی های ما در زمینه پشتیبانی از استارت آپ ها باشد، رونمایی از سامانه توان آفرین است که امکان درج درخواست برای دریافت تهسیلات در آن پیش بینی شده است. از سمت دیگر می تواند بعنوان یک منبع اطلاعاتی تسهیل گر در کنار متقاضیان قرار گیرد و به آنها کمک نماید تا بهترین مدلی که می تواند برای آنها کارآمد باشد را انتخاب کنند..
ناظمی افزود: خاصیت بعدی این سامانه امکان ردیابی و پیگیری پروسه دریافت تسهیلات توسط متقاضی است. وقتی فردی، متقاضی خدمتی می شود این امکان را دارد تا ببیند تا کدام مرحله دریافت تسهیلات درخواستش پیش رفته و در هر مرحله چه اتفاقی رخ داده است و از سمت دیگر برآوردی از زمانی که می تواند وام را دریافت کند به دست آورد.
وی در پاسخ به اینکه چرا این سازمان دراین زمینه از ظرفیت سامانه های دیگر خود مانند ایران نوآفرین استفاده نکرده، اظهار داشت: این خاصیت ها در سامانه های قبلی وجود نداشت یا به شکل ضعیف تری فعال بود و امکان درج خیلی از قابلیت ها روی آن وجود نداشت به همین خاطر سامان توان آفرین با جامعیت و فراگیری بیشتر به راه افتاده است.

سامانه توان آفرین، نسخه جدید سامان ایران کارفا است
شهره ناصری، معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات نیز در این مراسم اظهار داشت: سامانه تسهیلات وجوه اداره شده وزارت ارتباطات با عنوان توان آفرین، نسخه جدید سامان ایران کارفا است ولی برتری هایی نسبت به سامانه قبلی دارد. افزایش سهولت دسترسی کاربران، ارزیابان و مصرف کنندگان و افزایش شفافیت استفاده و پروسه دریافت تهسیلات همچون این برتری هاست.
ایشان سپس به عملکرد وزارت ارتباطت در یک سال قبل در زمینه وام وجوه اداره شده اشاره نمود و اضافه کرد: در یکسال گذشته ۱۲۲ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۶۲ کسب وکار نوپا تخصیص یافته است. قسمتی از این مبلغ بوسیله اهرمی کردن منابع با همکاری صندوق کارآفرینی امید فراهم گشته است که رقم پرداخت شده از سمت این صندوق ۱۲ میلیارد تومان بوده است. از جانب دیگر همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی برای پرداخت این تسهیلات آن هم برای طرح های کلان ملی مانند تولید مودم، تولید تلفن همراه داشته ایم.
ناصری اظهار داشت: هدف ما این است که به سمت حمایت های هوشمند و هدفمند برویم و تسهیلاتی هم که پرداخت می نماییم هدفمند و هوشمند باشد. یکی از کارهایی که در این راستا انجام دادیم راه اندازی سامانه بوم واره است. در بوم واره که در کنار سامانه ایران نوآفرین و توان آفرین قرار می گیرد، از شرکت های بزرگ تر حوزه درخواست کرده ایم که خدماتشان را در آن سامانه ارائه نمایند تا کسب وکارهای نوپای حوزه بتوانند از خدمات آنها استفاده کنند. در ازای این کار به کسب وکارهای بزرگتر از محل وام وجوه اداره شده تسهیلات پرداخت می نماییم.

پرداخت تسهیلات ۱۲۲ میلیاردی در یک سال
طبق گزارش عملکرد وضعیت وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۱۲۲ میلیارد و ۸۸ میلیون تومان تسهیلات پرداختی به ۲۶۲ مورد کسب وکار با دسته بندی محتوای دیجیتال، اصناف، سرمایه در گردش، بازی های موبایلی، اپلیکیشن ها، کسب وکارهای نوپا، غر نوپا، پلتفرم، شتابدهنده، وام کرونا، صندوق کارآفرینی امید، بوم واره، اقتصاد دیجیتال، صندوق های سرمایه گذاری جسورانه، طرح های ویژه ملی تخصیص پیدا کرده است.


از این مقدار وام، ۱۶ درصد وام بوم واره در حرکت به سمت حمایت های هوشمند و هدفمند، ۱۲ درصد کسب و کارهای غیر نوپا، ۲ درصد کسب وکار نوپا، ۲ درصد بازی های موبایلی و اپلیکیشن، ۱۴ درصد پلت فرم ها، ۱۴ درصد وام کرونا، ۳ درصد شتابدهنده ها، ۵ درصد اقتصاد دیجیتال، یک درصد محتوای دیجیتال، ۱۰ درصد منابع اهرمی صندوق نوآفرینی امید، ۴ درصد سرمایه درگردش، یک درصد صندوق های سرمایه گذاری جسورانه، ۹ درصد عرضه کننده طرح های ویژه روی پلت فرم های ملی و ۱۴ درصد وام کرونا تعلق گرفته است.
گزارش عملکرد نشان می دهد، ۱۲ میلیارد تومان برای قرارداد عاملیت با صندوق کارآفرینی امید برای ۳۵ مورد اهرمی کردن صنایع نیز اختصاص پیدا کرده است. از این همکاری می توان به تولید مودم، تولید تلفن همراه، تجهیزات اکتیو دیتاسنتر، تولید محتوا، پروژه ابر ایران، تجهیزات انتقال ۴۰۰ گیگ و ۲۳ مورد وام کرونا اشاره نمود.
۱۹ میلیارد تومان وام بوم واره برای حرکت به سمت حمایت های هوشمند و هدفمند کسب وکارها در نظر گرفته شده و ۱۷ میلیارد تومان وام کرونا برای شرایط بحران که در شش ماه نخست سال قبل (فروردین تا مهر ۹۹) پرداخت شده است. میانگین وام های تاییدشده ماهیانه مبلغ ۷ میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان بوده است.
1400/02/08
11:40:02
5.0 / 5
1477
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵