فرصت سوزی در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال ادامه دارد


به گزارش لینک بگیر دات کام مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران با انتقاد از موانع صنعت استخراج ارزهای دیجیتالی در ایران،   اعتقاد دارد که توسعه پایدار کشور بدون مشارکت بخش خصوصی در فرایند تصمیم گیری امکان پذیر نیست.

عباس آشتیانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در تمام دنیا اقتصاد دیجیتال اهمیت بسیار زیادی برای کشورها پیدا کرده و در رشد سرانه ناخالص ملی، تولیدات دیجیتال از اهمیت بالایی برخوردار می باشند، اظهار داشت: این نوع تولیدات و این اقتصاد که به اقتصاد دیجیتال مشهور است، خصوصیت خاصی دارد به اسم بدون مرز بودن که با شرایط اقتصادی کشور ما همخوان است، اما ما در هر دو دولت یازدهم و دوازدهم شاهد تصمیماتی در بدنه کارشناسی بودیم که با سیاستگذاری های کلان کشور در تضاد بود و در ابعاد مختلف این موضوع، شاهد فرصت سوزی های بسیار سنگینی بودیم و هم اکنون هم با همان سبک رفتار می شود.
وی افزود: طبق سیاستگذاری ها، قانون گذاری ها و شعارهای سالهای گذشته در کشور باید به سمت رفع موانع تولید، افزایش تولید داخلی و موضوعات دانش بنیان و مواردی که به تولید مربوط می شود، سوق داده می شد که اقتصاد دیجیتال هم یکی از مهم ترین موضوعاتش بود. اما وقتی به آئین نامه های اجرایی در سطح دستگاه ها می رسیم، می بینیم یک ترمز در آئین نامه ها قرار گرفته است. نمونه واضح آن در مبحث نماد الکترونیک، پنجره واحد مجوزها و صنعت استخراج دارایی های دیجیتال است و بسیاری از مباحثی که با کج سلیقگی دستگاههای اجرایی، نتیجه ای که امروز به آن رسیدیم، چیزی جز خسران و از دست رفتن فرصت طلایی رشد در بسیاری حوزه ها نبوده است.
مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران ضمن اشاره به موانع صنعت استخراج ارزهای دیجیتالی در ایران، اظهار نمود: در مبحث صنعت استخراج دارایی های دیجیتال، صنعت گران می توانستند در حوزه تبدیل انرژی گاز به برق سرمایه گذاری های کلانی انجام دهند، بدون این که نیازی به وام های دولتی داشته باشند و این اعلام آمادگی بارها به صورت رسمی از جانب انجمن بلاک چین به دستگاههای دولتی دولت دوازدهم اعلام شد، اما امروز به جایی رسیدیم که از پیشبینی ها و ظرفیت هایی که باید ایجاد می کردیم، حدود ۸۰۰۰ مگاوات عقب هستیم و کشور گرفتار خاموشی های مختلف می شود.
فرصت را به کشورهای همسایه دادیم
آشتیانی با اشاره به اینکه ما در فرصت طلایی رشد، خیلی راحت فرصت را به کشورهای همسایه دادیم که نخبگان ما را جذب کنند، اضافه کرد: علت اصلی این مورد این است که تصمیم گیری ها در بدنه اجرایی و کارشناسی دولت و آئین نامه های اجرایی با سیاستگذاری کلان و حقیقت های دیجیتال و اقتصاد جهان، هیچگونه همخوانی ندارد. علت این عدم همخوانی هم این نیست که دستگاههای اجرایی تعمدا اقتصاد دیجیتال را محافظه کارانه به قربانگاه برده باشند، بلکه علت این است که سرعت تنوع و تغییرات در حوزه اقتصاد دیجیتال بسیار سریع است.
وی افزود: در تمام دنیا این مورد را متوجه شدند و کشورها روش تنظیم گری و قانون گذاری را برای این حوزه های نوین و تکنولوژی های جدید مالی عوض کردند، اما ما این کار را نکردیم. یکی از بزرگ ترین این تغییرات این است که بخش خصوصی را در چارچوب تشکل ها، در مکانیزم تصمیم سازی و تصمیم گیری و در جلساتی که می خواهند قانونی را وضع کنند یا دستورالعملی را بنویسند، دخالت می دهند. مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۶ پیشبینی چنین روزی را کرده بودند و به دستگاههای اجرایی سفارش داشتند که حتما تشکل های بخش خصوصی در تصمیم گیری ها برای اقتصاد کشور نقش داشته باشد.
او با اشاره به اینکه با عنایت به اقتصاد دیجیتال، ما فرصت های زیادی را تا امروز سوزاندیم، اظهار داشت: همه به این علت است که بخش خصوصی در تصمیم سازی و تصمیم گیری دخالت ندارد، جایی را در مجلس برای تشکل های بخش خصوصی باقی نمی گذارند، جلسات را پشت درهای بسته برگزار می کنند و در یک مکانیزم ناشفاف این کار را انجام می دهد. گاهی عنوان می شود که بخش خصوصی در تدوین قانون حضور داشته، اما هیچوقت مشخص نمی گردد که این بخش خصوصی کجاست، چونکه به صورت تشکلات و انجمن ها حضور ندارند، بلکه امکان دارد افراد خصوصی که تعارض منافع هم دارند، در این جلسات حاضر شوند.
فرصت سوزی ادامه دارد
آشتیانی با اشاره به اینکه این مورد بسیار فرصت سوز شده و متاسفانه این رویه در دولت جدید هم ادامه دارد، اضافه کرد: دولت سیزدهم سند بسیار مهمی را تحت عنوان سند تحول دولت مردمی ابلاغ کردند که جای قدردانی دارد، در مبحث چهارم صفحه ۶۹، در ارتباط با دارایی های دیجیتال و رمزارزش ها، موضوع هایی گفته شده که کشور برای تحول اقتصادی باید به سمت آنها پیش برود، اما متاسفانه این هم یک سند بالادستی است و آئین نامه های اجرایی که درحال تدوین هستند، نتیجه ای خلاف این سند را دارند.
وی با ابراز نگرانی درباره از دست رفتن نیروی انسانی بیان نمود: چه کسی پاسخگوی حداقل پنج میلیارد دلار دارایی دیجیتال است که می توانستیم تولید کرده باشیم و تولید نکردیم؟ چه کسی پاسخگوی این حجم از پرونده های قضایی در زمینه دارایی های دیجیتال است؟ آن هم در حالتی که کشور همسایه با ویزای طلایی و تسهیل گری قوانین که هفته پیش در زمینه بلاک چین و دارایی های دیجیتال اعلام نموده، گوی سبقت را می رباید. ما اگر یک روز سر میادین گازی مشترک نگران این بودیم که چه کسی گاز بیشتری دریافت می کند، هم اکنون سر میادین مشترک منابع انسانی و دارایی های دیجیتال نشستیم و کشورهای دیگر دیجیتال به سرعت سهم خویش را می گیرند.
مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران افزود: چند روز پیش کنفرانس جهانی بلاک چین میامی برگزار شد و شرکت تسلا سهام توییتر را خریده و اعلام نمود که می خواهد بزرگ ترین تولیدکننده دارایی های دیجیتال در جهان شود و در این حوزه سرمایه گذاری کند، اما هیچ کس در کشور ما بابت این ترک فعل پاسخگو نیست و خطر و هشداری که امروز می دهیم این است که این رویه دارد تکرار می شود.
آشتیانی تصریح کرد: زمانی که تشکل بخش خصوصی می گوید این اتفاق باید بیفتد، گوش می دهند اما عمل نمی کنند و تصمیم ها پشت درهای بسته گرفته می شود. بخش خصوصی باید تکلیفش را بداند که آیا همچنان دیدگاه قانون گذاری و تنظیم گری سنتی می خواهد در کشور ما حاکم باشد یا یک مرتبه برای همیشه می خواهیم این را بپذیریم که توسعه پایدار کشور بدون مشارکت بخش خصوصی در فرایند تصمیم گیری امکان پذیر نیست، آن هم به صورت تشکیلاتی نه انفرادی.



1401/01/24
19:15:02
5.0 / 5
801
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵