راه اندازی اینترنت مخصوص کودکان در کشور


لینک بگیر دات کام: در جلسه ی صورت گرفته در تاریخ 15 شهریور 1401، وزیر ارتباطات و فاوری اطلاعات با رونمایی از طرحی با عنوان سرویس 456، جزییات اینترنت کودک را اعلام نمود.

در دنیای دیجیتال امروزی، حدودا از هر سه کاربر اینترنت یک نفر کودک است و این کودکان در سنین پایین‌تر در طیف متنوعی از دستگاه‌ها به اینترنت دسترسی دارند. آنها بیشتر و بیشتر وقت خودرا در اینترنت، مرور رسانه های اجتماعی، بازی های آنلاین و استفاده از برنامه های تلفن همراه می گذرانند. این اغلب بدون نظارت بزرگسالان اتفاق می افتد.

اینترنت می تواند برای بچه ها فوق العاده باشد. آنها می توانند از آن برای تحقیق در مورد گزارش های مدرسه، ارتباط با معلمان و سایر بچه ها و بازی های تعاملی استفاده کنند. اما دسترسی آنلاین با خطراتی مانند محتوای نامناسب، آزار و اذیت سایبری و شکارچیان آنلاین نیز همراه است. با استفاده از برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌هایی که بچه‌ها در آن با هم ارتباط برقرار می‌کنند، شکارچیان ممکن است خود را به عنوان یک کودک یا نوجوان در نظر بگیرند که به دنبال یافتن یک دوست جدید است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، چهارمین جلسه کمیته راهبری سند صیانت از کودکان در فضای مجازی به میزبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ سیدابوالحسن فیروزآبادی، رئیس شورای عالی فضای مجازی و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجام شد که این جلسه به رونمایی از سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس ۴۵۶) اختصاص داشت.

در این جلسه عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با تاکید بر اینکه حوزه کودک و نوجوان در فضای مجازی حوزه بسیار مهمی است اما آن چنان که باید و شاید به آن پرداخته نشده است گفت: سابقه بحث صیانت از کودکان در فضای مجازی قریب به دو دهه است که در دنیا دنبال می شود و در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود هم کارهای خوبی در کشور انجام شد البته در ادامه کمتر به این حوزه توجه شده است و اقدامات انجام گرفته یا کافی نبوده یا متناسب با چارچوب های فرهنگی کشورمان نبوده است.

طبق اعلام وزارت ارتباطات، زارع پور اشاره کرد: نقطه عطف دیگر کشورمان در تاریخ، کوشش های انجام شده برای صیانت از کودکان در فضای مجازی، مصوبه سال قبل شورای عالی فضای مجازی بود. خردادماه سال قبل سند صیانت از کودکان در فضای مجازی به تصویب رسید. در این سند تقسیم کار خوبی شده و برای دستگاه های مختلف تکالیفی در نظر گرفته شده است تا بتوانیم بر پایه آن عقب ماندگی های گذشته را جبران نماییم.

وی افزود: بنده از روز نخست حضور در وزارت ارتباطات، چندین جلسه با اپراتورها و فعالان حوزه تولید محتوای کودک برگزار کردم که جمع بندی های این جلسات در قالب راه اندازی پنجره واحد با هدف معرفی ظرفیت های موجود در معرض دید عموم خصوصاً خانواده ها قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: برمبنای تکالیف در نظر گرفته شده در سند صیانت از کودکان در فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است تا با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی یک محیط امن در فضای مجازی برای کودکان فراهم آورد تا آنها کمتر در معرض محتواهای نامناسب قرار گیرند. تکلیف دیگر وزارت ارتباطات در این سند این بود که محیط امن را متناسب با سن و محتوایی که در اختیار کاربر قرار می گیرد فراهم آورد که خوشبختانه با همکاری خیلی خوب خانواده ارتباطات کشور و در رأس آن اپراتورهای تلفن همراه این امکان برقرار شد و امروز به شکل رسمی به مردم عزیز معرفی می شود.

زارع پور بابیان اینکه با راه اندازی سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس ۴۵۶) سه امکان برای خانواده بمنظور صیانت از کودکان در فضای مجازی فراهم می شود گفت: نخست با شماره گیری #۴۵۶*، دوم بوسیله سایت و سوم بوسیله اپلیکیشن ۴۵۶ این امکان برای خانواده ها فراهم گشته است تا دسترسی کودکان و نوجوانان خود به اینترنت را متناسب با سن و شرایط هر کدام تعریف و مدیریت کنند. به این منظور چهار سطح دسترسی تعریف شده است که در قالب چهار رنگ سبز، سفید، زرد و نارنجی تعریف شده است که فعلا رنگ سبز (برای کودکان زیر ۵ سال) در اپراتورها فعال گردیده است و به زودی سایر دسترسی ها نیز تعریف خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه تشریح کرد: همچنین یک امکان دیگر و با انعطاف بیشتری در قالب اپلیکیشن فراهم گشته است در این حد که پدر و مادر می توانند انتخاب کنند چه سرویس، چه سایت و یا چه اپلیکیشینی برای کودکان فعال شود و برای هر کدام از اعضای خانواده می توانند سطح دسترسی ویژه مربوط به وی را تعریف کنند. کار دیگری هم که به مرور تکمیل می شود که نمونه آن هم در کشورهای اروپایی فعال گردیده است فراهم کردن دسترسی ایمن به خدمات پایه و مهم مثل موتورهای جستجو و دانش نامه ها است تا بوسیله آن کودک در معرض محتوای نامناسب قرار نگیرند که این خدمات در قالب سایت از امروز در دسترس مردم عزیز است.

وی اشاره کرد: صیانت از کودکان در فضای مجازی راهبرد جدی ما در وزارت ارتباطات است و این اعتقاد را داریم که باید سرویسی که در اختیار کودکان قرار می گیرد متفاوت باشد. البته سرویسی که امروز از آن رونمایی شد یک امکان اختیاری است و هیچ الزامی در استفاده از آن وجود ندارد و این سرویس تنها ابزاری است در اختیار خانواده ها که بتوانند حضور کودکان در فضای مجازی را مدیریت کنند.
زارع پور در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مسئولیت رتبه بندی محتواهای فضای مجازی را بر عهده دارد به طور دائم لیست سایتها و سرویسهای مجاز هر دسته بندی (سبز، سفید، زرد و نارنجی) را با خدمات متنوع و جذاب به روز نماید تا با ایجاد تنوع جذابیت لازم برای ادامه حضور و استفاده کودکان از این سرویس ایجاد شود.

در ادامه این جلسه مهدی اسماعیلی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- با تاکید بر اینکه همه دستگاه های دولتی و حاکمیتی در حوزه فضای مجازی سرباز رهبر انقلاب برای جبران عقب ماندگی ها در فضای مجازی می باشند گفت: وضعیت فعلی فضای مجازی حتما نامطلوب است و توقع رهبر انقلاب از دست اندرکاران این است که با سرعت این عقب ماندگی ها را جبران کنند.

وی افزود: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این اعتقاد را داریم که ابزارهای نظارتی بسیار اثربخش است و در این حوزه هم چاره ای جز پذیرش دستورالعمل ها نداریم.
اسماعیلی اشاره کرد: این اطمینان را به همه دوستان در بخش های مختلف می دهیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یار ثابت و همیشگی در پیشبرد اهداف و منویات رهبر عزیز انقلاب و تحقق ماموریت های تکلیف شده است و امیدواریم نتایج مثبت این همراهی و همدلی را به زودی مردم عزیز شاهد باشند.

در این جلسه همچنین از نظام رتبه بندی محتواهای فضای مجازی که توسط وزارت فر هنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده بود رونمایی شد که خروجی آن مقرر می باشد در سرویس اینترنت کودکان و نوجوان ۴۵۶ مورد استفاده قرار گیرد. همچنین سامانه تلوبیون کودک و نوجوان هم در این جلسه معرفی گردید که حاوی صدها هزار محتوای جذاب سازمان صدا و سیما و محتواهای تولید برای کودکان و نوجوانان است.

همین طور در این جلسه سید ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی- با اشاره به تاثیر همه گیری کرونا در کشور بر رویکرد شورای عالی فضای مجازی برای حضور کودکان و خانواده ها در فضای مجازی از سال ۱۳۹۹ به بعد گفت: با فراگیری کرونا در کشور و نگرانی حضور کودکان و خانواده ها در برنامه های خارجی برای دریافت خدمات آموزشی مورد نیاز، پس از بررسی های متعدد، دو راهکار ارائه شد که در نهایت مرکز ملی فضای مجازی مصوب کرد تا نظام آموزشی کشور نسبت به راه اندازی یک برنامه متمرکز اقدام نموده و تمامی نظام آموزشی کشور بر روی آن پیاده سازی شود که بر طبق آن سامانه شاد در کشور راه اندازی شد که جزو افتخارات جمهوری اسلامی به جهت پیاده سازی آن در مدت زمان کوتاه با قابلیت های مناسب می باشد.

وی با تکیه بر این که سامانه شاد و همچنین تلوبیون به عنوان برنامه ملی باید شرایطی فراهم آورند تا بخش خصوصی نیز بتواند در آنها فعالیت داشته باشد، افزود: بالاترین تعداد اینماد در کشور مربوط به حوزه آموزش بوده که این نشان دهنده توجه ویژه مردم به این حوزه و رونق کسب وکار است که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شده و ساماندهی گردد.

فیروزآبادی با اشاره به اهمیت توجه به اقتصاد حوزه محتوای کودک اشاره کرد: باید حوزه اقتصاد محتوای کودک بدون نگاه سرمایه داری تعریف شود که خوشبختانه در این حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری مناسبی با مرکز ملی فضای مجازی داشته است تا بتوانیم اقتصاد این حوزه را ساماندهی کرده و از ظرفیت های به وجود آمده در کشور استفاده نمائیم.

دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی درخصوص اهمیت نقش وزارت آموزش و پرورش در حوزه اینترنت و کودکان گفت: متاسفانه هنوز بحث سواد فضای مجازی در دروس مدارس در نظر گرفته نشده است که باید به این مهم در کشور توجه گردد. همچنین باید نظام نامه رده بندی سنی محتوا در حوزه بازی های کامپیوتری و صوت و تصویر فراگیر در کشور به جهت فراگیری آنها در دنیا اعمال شود.

وی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی جامع به مردم کشور برای آشنایی با نظام نامه رده بندی سنی محتوا و خدمات مجاز در فضای مجازی و محصولات ارائه شده در این حوزه بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ سند صیانت از کودکان در فضای مجازی مصوب و برای تمامی دستگاه های کشور تقسیم کار ملی صورت گرفت که بر طبق آن این کمیته تشکیل شده و تا حالا اقدامات مناسبی در آن انجام شده که سامانه ۴۵۶ و نظام نامه رده بندی سنی محتوا و خدمات مجاز در فضای مجازی همچون این دستاوردهاست و در ادامه برای ساماندهی این حوزه به اهتمام ویژه در تمامی دستگاه های کشور و خصوصاً مجلس شورای اسلامی نیاز است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در آخر ابراز امیدواری که با راه اندازی آزمایشی سامانه های ارائه شده و همکاری اپراتورهای کشور در آن بتوانیم این محصولات را تکمیل نماییم. 


منبع:

1401/06/15
21:32:44
5.0 / 5
524
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
از دست ندهید!