ساخت اخبار جعلی با چت جی پی تی


لینک بگیر دات کام: فردی در چین به اتهام استفاده از چت جی پی تی برای تولید اخبار جعلی درباره ی یک رویداد تصادف قطار دستگیر شد.

چت جی چی تی یک چت بات هوش مصنوعی است که توسط OpenAI توسعه یافته و در نوامبر 2022 منتشر شد. Chat GPT (Generative Pre-trained Transformer) نوع جدیدی از فناوری هوش مصنوعی است که به طور خاص برای ایجاد مکالمات به زبان طبیعی طراحی شده است. از معماری محبوب ترانسفورماتور استفاده می‌کند که در ابتدا توسط Google AI Research توسعه داده شد و با موفقیت در پردازش زبان طبیعی (NLP)، پاسخ‌گویی به سؤال و کارهای دیگر استفاده شده است.

Chat GPT به ویژه برای برنامه هایی مانند چت ربات های خدمات مشتری یا دستیاران آموزش آنلاین خودکار مفید است. که هر دو به یک رابط مکالمه با قابلیت پاسخگویی بلادرنگ نیاز دارند. همچنین می‌تواند خودکارسازی پرسش‌های متداول وب‌سایت را فعال کند، یا حتی توصیه‌های شخصی‌شده محصول را بر اساس تعاملات گذشته مشتری ارائه دهد. با استفاده از چت جی چی تی، کسب‌وکارها می‌توانند تجربه‌ای جذاب و کارآمد را برای مشتریان خود فراهم کنند - تجربه‌ای که باعث می‌شود آنها دوباره بازگردند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از سی ان بی سی، بنظر می رسد این نخستین مورد از اقدامات اجرائی در چین تحت قانون بی سابقه در ارتباط با هوش مصنوعی به حساب می آید. این پرونده نشان دهنده تلاش مقامات چینی برای قانونمندسازی و کنترل موارد استفاده از هوش مصنوعی است.

پلیس در ایالت گانسو واقع در شمال غربی چین مردی به نام «هونگ» را دستگیر کرده و مدعی است وی اخبار جعلی در مورد تصادف قطاری ساخته که به کشته شدن ۹ نفر منجر گردیده است. مقامات متوجه شدند بیش از ۲۰ حساب کاربری این خبر را در یک بلاگ متعلق به شرکت بایدو منتشر نموده اند. این پست آنها بیش از ۱۵ هزار بار بازدید داشته است. بنظر می رسد هونگ از چت جی پی تی برای ایجاد نسخه های متفاوت از این خبر جعلی بهره برده تا بتواند از کنترل های پلتفرم بایدو گذر کند.

چت جی پی تی که توسط شرکت اوپن آ آی ابداع شده یک نمونه از چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی مولد است و به نرم افزار اجازه می دهد به سوالات پاسخ دهد. به عنوان مثال کاربران می توانند از چت جی پی تی بخواهند برپایه دستوراتی خاص یک داستان بسازد. مقامات پلیس گانسو هونگ را طبق قانون ناظر بر «فناوری های ترکیبی عمیق» دستگیر کردند. چین سال قبل این قانون را تصویب کرده بود. فناوری های ترکیبی عمیق به هوش مصنوعی اشاره دارد که برای تولید متن، تصویر، ویدئو یا محتوای دیگر به کار می رود. طبق قانون، نمی توان از سرویسهای ترکیبی برای انتشار اخبار جعلی استفاده نمود. چین پیش نویس قانون مذکور را در حالی اظهار داشت که چت جی پی تی در حال رشد و گسترش بود. همزمان مقامات تلاش داشتند از این فنآوری پیشی بگیرند.

اکنون چت جی پی تی در چین فیلتر است اما با بهره گیری از وی پی ان میتوان به آن دسترسی یافت. از طرفی غول های فناوری چینی مشغول آموزش نسخه های رقیب چت جی پی تی هستند که البته به شکل گسترده در دسترس نخواهند بود. در عوض شرکتهای چینی کاربردهای خاص را در نظر گرفته اندتا دولت و رگولاتورها را بیمناک نکنند.
 


منبع:

1402/02/20
22:49:09
5.0 / 5
381
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳