جریمه ی میلیون دلاری گوگل در فرانسه


دیده بان رقابت فرانسه، شرکت گوگل را به دلیل نقض مقررات مالکیت معنوی اتحادیه اروپا در ارتباط با ناشران رسانه ای، ۲۵۰ میلیون یورو (۲۷۱.۷۳ میلیون دلار) جریمه کرد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، این دیده بان فرانسوی اعلام نمود: چت بات «بارد» مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل که به «جمنای» تغییر نام داده است، با بهره گیری از محتوای ناشران و خبرگزاری ها بدون اطلاع آنها، آموزش دیده است. گوگل متعهد شده است در امتداد حل و فصل این مسئله، به حقایق اعتراض نکند و این شرکت همین طور مجموعه ای از اقدامات جبرانی را برای تعدادی از کمبودها پیشنهاد کرده است.

گوگل اعلام نمود که این توافق را پذیرفته برای اینکه زمان آن رسیده است که این مسئله پشت سر گذاشته شود.

این شرکت اضافه کرد: ما می خواهیم روی هدف بزرگتر «رویکردهای پایدار برای مرتبط کردن افراد با محتوای کیفی و همکاری سازنده با ناشران فرانسوی» تمرکز نماییم.

طبق اعلام گوگل، این جریمه نامتناسب است و این دیده بان به اندازه کافی کوشش های این شرکت را در محیطی که تعیین مسیر بسیار دشوار است، برای اینکه نمی توان پیش بینی نمود باد بعدی به کدام سمت می وزد، در نظر نگرفته است.

این جریمه به اختلاف حق کپی رایت در فرانسه بر سر محتوای آنلاین در پرونده ای مربوط می شود که با شکایت تعدادی از بزرگترین سازمان های خبری همچون خبرگزاری فرانسه شروع شده است. تصور می رفت این اختلاف در سال ۲۰۲۲ که این غول فناوری آمریکا از درخواست تجدید نظر درباره ی جریمه اولیه ۵۰۰ میلیون یورویی صادر شده صرفنظر کرد، فیصله پیدا کرده است.

اما در بیانیه روز چهارشنبه، دیده بان رقابت فرانسه اعلام نمود گوگل، شرایط چهار مفاد از هفت مفاد توافق شده در این توافق همچون انجام مذاکرات با ناشران با حسن نیت و ارائه اطلاعات شفاف را نقض کرده است.

این دیده بان بطور خاص به چت بات هوش مصنوعی «بارد» گوگل اشاره نمود که در سال ۲۰۲۳ افتتاح شد و اعلام نمود که برمبنای داده های رسانه ها و سازمان های خبری، بدون باخبر کردن آنها یا رگولاتوری، آموزش دیده است.

این جریمه در حالی صورت می گیرد که خیلی از ناشران، نویسندگان و اتاق های خبری بدنبال محدود کردن حذف یا جمع آوری خودکار داده ها توسط خدمات هوش مصنوعی محتوای آنلاین شان بدون رضایت آنها برای جبران منصفانه هستند.

بر اساس گزارش رویترز، نیویورک تایمز در سال ۲۰۲۳، از مایکروسافت و شرکت OpenAI که سازنده چت بات هوش مصنوعی چت جی پی تی است، شکایت و آنها را متهم کرد از میلیونها مقاله این روزنامه، بدون مجوز برای مساعدت با آموزش چت بات ها استفاده می نمایند. 

1403/01/02
15:24:44
5.0 / 5
244
تگهای مطلب: گوگل , آنلاین , خدمات , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
از دست ندهید!