گوشیهای اندرویدی به شبكه شناسایی زلزله تبدیل می شوند


به گزارش لینك بگیر دات كام گوگل سرگرم طراحی قابلیت تشخیص زلزله در گوشی های هوشمند اندرویدی در سرتاسر جهان است كه می تواند به كاربران ثانیه های پیش از زمین لرزه اخطار دهد.


به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، کشورهایی مانند ژاپن، مکزیک و ایالت کالیفرنیای آمریکا از سنسورهای زمینی برای اخطار استفاده می نمایند تا شمار مصدومان را کاهش داده و به مردم فرصت دهند قبل از شروع زلزله، از کانون زمین لرزه دور شوند.

اگر رویکرد گوگل برای تشخیص و شناسایی زلزله معلوم شود که موثر است، افراد بیشتری می توانند اخطار زلزله را دریافت نمایند همچون مردم اندونزی و کشورهای در حال توسعه دیگری که سنسورهای سنتی اندکی دارند.

کارشناسان لرزه شناسی که به گوگل مشاوره دادند، اظهار کرده اند که تبدیل تلفنهای هوشمند به لرزه نگارهای کوچک به منزله پیشرفت بزرگی خواهد بود باآنکه با عنایت به این که این توانایی همچنان در دست بهبود است و به الگوریتمهای یک شرکت خصوصی برای ایمنی عمومی تکیه دارد، هشدارهای نادرست غیرقابل اجتناب هستند. بیشتر از ۲.۵ میلیارد دستگاه شامل بعضی از تبلتها مبتنی بر سیستم عامل اندروید هستند.

ریچارد الن، مدیر لابراتور زلزله شناسی دانشگاه برکلی کالیفرنیا در اینباره اظهار داشت: ما در راه ارسال هشدارهای زلزله به هر جایی که تلفنهای هوشمند باشند، هستیم.

به گفته یک مهندس نرم افزار گوگل، برنامه گوگل از دل کار یک هفته ای در چهار سال و نیم قبل برای تست تشخیص تصادف خودرو، زمین لرزه و طوفانها توسط شتاب سنجهای گوشی ها متولد شد.

شتاب سنجها حسگرهایی هستند که جهت و نیروی حرکت را می سنجند و عموما برای تشخیص این که کاربر گوشی را در جهت افقی یا عمودی نگه داشته است، مورد استفاده قرار می گیرند.

گوگل به بررسی عملکرد شتاب سنجها در زمان زلزله پرداخت و دریافت آنها می توانند به کاربران حداکثر یک دقیقه پیش از شروع زلزله اخطار دهند.

تلفنهای اندرویدی می توانند زلزله را از ارتعاشات ناشی از طوفان یا افتادن گوشی در هنگام شارژ تشخیص دهند و برای اشتراک اطلاعات با گوگل اجازه کاربر را دریافت می کنند.

اگر گوشی ها زلزله را تشخیص دهند، مکان شهر را به گوگل ارسال می کنند و این شرکت با چند صد گزارشی که دریافت می کند می تواند مرکز زلزله را مشخص کرده و شدت آنرا برآورد کند.

با این حال این سیستم در مناطقی شامل چین که نرم افزار سرویس Play گوگل مسدود شده است، کار نمی کند.

گوگل انتظار دارد اولین هشدارها بر اساس اطلاعات شتاب سنجها را در سال آینده ارسال نماید. همینطور می خواهد این هشدارها را به مجانی در اختیار شرکتهایی قرار دهد که می خواهند آسانسورها، خطوط گاز و سایر سیستمهایشان را قبل از شروع زمین لرزه غیرفعال کنند.

بر اساس گزارش رویترز، گوگل برای امتحان قابلیت اخطار در کالیفرنیا از اطلاعات لرزه نگاری دولتی سنتی استفاده می نماید تا به کاربران اندروید اخطار دهد.

این هشدارها برای زلزله هایی با شدت ۴.۵ ریشتر به بالا ارسال خواهند شد و برای دریافت آنها نیازی به دانلود برنامه نیست.

برنامه MyShake که سال قبل از جانب لابراتوار برکلی برای دادن هشدارهای زلزله در کالیفرنیا ارائه شد، یک میلیون بار دانلود شده است.

گوگل هنوز درباره این طرح با اپل که نیمی از بازار تلفن هوشمند در کشورهایی شامل آمریکا را در اختیار دارد، مذاکره نکرده است.

منبع:

1399/05/22
11:59:12
5.0 / 5
1532
تگهای مطلب: اپل , اشتراك , اندروید , ایمنی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴