درخواست معرفی نماینده اینستاگرام و واتساپ در ایران


به گزارش لینک بگیر دات کام، مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا نامه ای نوشته که رسانه های خارجی که بیشتر از یک میلیون کاربر دارند، حتما باید داخل کشور نماینده داشته باشند. در ادامه پاسخ شرکت متا را می خوانیم.


در این مطلب می خوانید:
  1. مهلت مرکز ملی فضای مجازی به اینستاگرام و واتساپ

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، معرفی نماینده قانونی توسط پیام رسان های خارجی در کشور مبحث جدیدی نیست و مسؤلان به مراتب در ارتباط با اجبار این امر طی سال های گذشته تاکید کرده بودند. مسئله ای که رئیس مرکز ملی فضای مجازی هم به آن اشاره کرده بود و گفته بود معتقدیم رسانه های خارجی که بیشتر از یک میلیون کاربر دارند، حتما باید داخل کشور نماینده داشته باشند و همان قوانینی که در اروپا وجود دارد و این گونه پیام رسان ها حق ندارند اطلاعات مردم اروپا را از اروپا خارج کنند، آنها هم نباید حق داشته باشند که اطلاعات اجتماعی و اقتصادی و حریم خصوصی مردم ایران را از کشورمان خارج کنند. سیاست ما این است که اینستاگرام هم باید در کشور نماینده پاسخگو داشته باشد و اطلاعات شهروندان ما را از کشور خارج نکند.

اما این مورد زمانی بار دیگر پررنگ تر عنوان شد که چند ماهی است دو پلت فرم خارجی واتس آپ و اینستاگرام بنا به دستور مراجع ذی صلاح با محدودیت روبه رو شده اند.

عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در این باره اعلام نموده بود: پلت فرمی که قواعد جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت نمی شناسد و هر از چند گاهی نقش محوری در آشوب ها به عهده دارد و سبب ناامنی در کشور می شود، طبیعتاً بستر مناسبی برای سرمایه گذاری در کشور نیست.
 

مهلت مرکز ملی فضای مجازی به اینستاگرام و واتساپ

چندی پیش مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت که نامه اعتراضی رسمی در ارتباط با بسترسازی برای توسعه اغتشاشات اخیر و عدم پاسخگویی و مسئولیت پذیری در مورد مکاتبات رسمی پیشین توسط نهادهای مسئول ایرانی به شرکت متا (اینستاگرام) ارسال کرده است.

این مرکز با ارسال نامه خطاب به مارک زاکربرگ، مدیر ارشد شرکت متا در جهت عدم رعایت قوانین مصوبه کشور ایران و قوانین داخلی پلت فرم از طریق دفتر حافظ منافع کشور جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن نسبت به عملکرد سکوهای این شرکت اعتراض کرد. از این رو گزارش، در این نامه اهم اعتراضات مطرح شده توسط جمهوری اسلامی در مورد انتشار سازمان یافته اخبار خلاف واقع، ترویج رفتارهای تبعیض آمیز و نفرت پراکنی، ترغیب خشونت و ناآرامی های اجتماعی، نقض حاکمیت ملی و نقض حقوق کاربران از طریق اعمال استانداردهای دوگانه و زمینه سازی فعالیت تبلیغی و عملیاتی گروه های تروریستی بر روی سکوهای وابسته به شرکت متا، تعمیق شکاف های اجتماعی و تبعیض نژادی و قومی، تجزیه طلبی و زمینه سازی برای جرائم سازمان یافته همچون نقل و انتقال و معامله سلاح جنگی و موادمخدر مطرح گردیده است.

همچنین در این نامه، مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا فرصت داده تا به منظور فراهم شدن امکان فعالیت پایدار سکوهای مذکور اقدامات لازم همچون معرفی نماینده رسمی مسئولیت پذیر مستقر در ایران حداکثر تا ۱۰ روز پس از دریافت نامه از طرف آن شرکت وفق سیاست ها و مقررات کشور درمورد نحوه فعالیت شرکتهای خارجی در حوزه فضای مجازی کشور صورت پذیرد.

پس از این اقدام، خبری هفته پیش توسط برخی رسانه ها به نقل از یک نماینده مجلس در مورد اینکه اینستاگرام و واتس آپ به ایران می آیند منتشر شد؛ این نماینده مجلس گفته بود طبق گزارش هایی که داده شده، احتمال زیاد اینستاگرام و واتس اپ به ایران می آیند و تا جایی که آگاه هستم به اجمال شرایط ایران را قبول کرده اند.

اما پس از این ادعا، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در حاشیه جلسه هیئت دولت روز چهارشنبه هفته گذشته در جمع خبرنگاران از پذیرش شروط ایران توسط اینستاگرام اظهار بی اطلاعی کرد و عنوان کرد: من اطلاعی ندارم و این مورد را از نماینده ای که مطرح کرده است، سوال کنید؛ چیزی به ما واصل نشده است.

وی بیان نمود: واتس اپ و اینستاگرام در کشورهایی که پلت فرم غالب هستند، به درخواست آن کشور دفتر داشته و قواعد آن کشور را می پذیرند. نامه را مرکز ملی زده است و من صبح (چهارشنبه ۲۳ آذر) از آنها سوال کردم که گفتند هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم و آنچه از طرف یک نماینده مجلس مطرح شده، حدس و گمان است.

از سوی دیگر خبری هم به نقل یک رسانه خارجی و از قول شرکت متا، مالک فیسبوک، اینستاگرام و واتس آپ در فضای مجازی منتشر شد که طبق آن، این شرکت تلویحا نسبت به پذیرش به درخواست ایران برای تعیین نماینده ای در تهران پاسخ منفی داده و گفته شده بود که سرگرم این درخواست نخواهند شد.
 

1401/09/26
09:34:50
5.0 / 5
868
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲