جلسه دبیرکل سازمان D8 با وزیر ارتباطات ایران


لینک بگیر دات کام: دبیرکل سازمان همکاریهای اقتصادی هشت کشور اسلامی درحال توسعه (D8) با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بمنظور تبادل نظر و بررسی موضوعات جلسه ای برگزار کردند.

سازمان D-8 برای همکاری های اقتصادی، که به عنوان Developing-8 هم شناخته می شود، سازمانی برای همکاری های توسعه ای بین کشورهای زیر است: بنگلادش، مصر، اندونزی، ایران، مالزی، نیجریه، پاکستان و ترکیه. اهداف سازمان همکاری اقتصادی D8 بهبود موقعیت کشورهای عضو در اقتصاد جهانی، تنوع بخشیدن و ایجاد فرصت های جدید در روابط تجاری، افزایش مشارکت در تصمیم گیری در سطح بین المللی و بهبود استانداردهای زندگی است. D8 یک سازمان جهانی است تا منطقه ای، همانطور که ترکیب اعضای آن نشان می دهد. سازمان همکاری اقتصادی (D8) مجمعی است که هیچ تأثیر نامطلوبی بر تعهدات دوجانبه و چندجانبه کشورهای عضو، ناشی از عضویت آنها در سایر سازمان‌های بین‌المللی یا منطقه‌ای، ندارد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، D8 پیمان بسیار مهمی است که بین کشورهای اثرگذار در جهان، سال ها پیش تاسیس شده و در دوره های مختلف اثرات بسیار خوبی در توسعه روابط این کشورها ایجاد کرد. این گروه در ۱۵ ژوئن ۱۹۹۷ (۲۵ خرداد ۱۳۷۶)، با هدف تقویت همکاریهای اقتصادی کشورهای عضو تشکیل شد. در ادامه اجلاس های گوناگونی در سطح سران و وزرا طی این سال ها برگزار و بسیاری از توافقات اجرائی شد که موجب توسعه روابط اقتصادی و سیاسی کشورهای عضو شد.

نخستین اجلاس سران D8 با حضور سه رییس جمهور وقت همچون آقای هاشمی رفسنجانی و چهار نخست وزیر و یک وزیر خارجه در خرداد 1376 در شهر استانبول ترکیه برپا شد. البته این گروه حدود یک سال قبل از این تاریخ کارهای مقدماتی خویش را آغاز نموده بود. گروه کشورهای معروف به D8 در حقیقت از تشکیلات جانبی سازمان کنفرانس اسلامی است.

در بیانیه منتشر شده در اولین اجلاس سران اهداف اصلی دی هشت، چگونگی همکاری و همفکری اعضای گروه، ایجاد امکان عضویت سایر کشورهای در حال توسعه، برقراری رابطه با سایر سازمان های بین المللی به خصوص سازمان کنفرانس اسلامی و نحوه انتصاب مدیر اجرائی آن به تصویب رسید.

چنانچه از این اعلامیه برمی آید اهداف اصلی گروه دی هشت توسعه اقتصادی، اجتماعی، تقویت موقعیت کشورهای در حال توسعه در اقتصاد جهانی، ایجاد تنوع و موقعیت های جدید در روابط تجاری تقویت حضور در تصمیم سازی در سطح بین المللی و ارتقای سطح زندگی مردم درکشورهای عضو خواهد بود

کشورهای عضو این سازمان در قسمت های مختلف اقتصادی همچون صنعت، بانکداری، بیمه، علوم و تکنولوژی، انرژی، کشاورزی، گردشگری، بهداشت و سلامت، شیلات، غذاهای حلال، حمل و نقل هوایی و شرکتهای کوچک و متوسط زمینه همکاری دارند.

به اعتقاد کارشناسان، یکی بوسیله های افزایش همکاری ها در این سازمان، ایجاد بازار مشترک اسلامی است و برای رسیدن به این هدف و ایجاد زمینه و بستر مناسب برای فعالیت موثر و کارای این بازار، استفاده از تشکیلاتی چون گروه هشت کشور اسلامی مفید می باشد و میتوان از پیوند دادن ترتیبات تجاری و اقتصادی زیر گروه های کشورهای اسلامی با یکدیگر چون اکو، شورای همکاری خلیج فارس و گروه هشت کشور اسلامی در این ارتباط سود فراوان برد و از تجربیات آنان بهره برد.

علاوه بر نقش مهم و باارزش ای که گروه هشت می تواند در راستای زمینه سازی برای ایجاد بازار مشترک اسلامی داشته باشد، این گروه در عین حال میتواند برای اعتلای همکاریهای اقتصادی فیمابین اعضای خود کارساز باشد.

در همین رابطه، عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- بعدازظهر روز گذشته (شنبه) با ایسیاکا عبدالقادر امام - دبیرکل سازمان همکاریهای اقتصادی هشت کشور اسلامی در حال توسعه معروف به D8 دیدار نمود که در این جلسه دو طرف به طرح و بررسی موضوعات در بین پرداختند.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این جلسه امیرلاجوردی - جانشین وزیر در امور ارتباطات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و بهزاد احمدی - رییس مرکز همکاریهای تخصصی و مطالعات راهبردی بین المللی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم حضور داشتند.

 

1402/07/16
20:21:01
5.0 / 5
284
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲