فیلتر گوگل پلی رفع می شود؟


به گزارش لینک بگیر دات کام، تعیین تکلیف وضعیت گوگل پلی همچون مسائلی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی دو سال قبل پیگیری کرده است؛ در این خصوص به تازگی وزیر ارتباطات اعلام نموده که این مورد را برای بار سوم در گروه تعیین مصادیق مجرمانه مطرح کرده اند و امیدوارند که در جلسه آتی، بررسی و از گوگل پلی رفع فیلتر شود.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، هفته ابتدایی اردیبهشت ماه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با خبری مربوط به پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها آغاز شد. در حاشیه برگزاری جلسه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به ریاست عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - آیین اعطای پروانه یکپارچه شبکه و خدمات موسوم به UNSP به سه اپراتور مخابرات ایران، رایتل و مبین نت با هدف توسعه شبکه فیبرنوری منازل و کسب و کارها انجام شد.

زارع پور در این جلسه درباره ی ی پروژه فیبرنوری توضیح داد: در این پروژه برمبنای داشبوردی که بمنظور ارائه گزارش آنلاین در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گرفته (iranfttx.ir) تا امروز بیش از ۷ میلیون خانوار تحت پوشش قرار گرفته اند و به کاربران سرعت های هزار مگابیتی ارائه شده است و تلاش می شود عدد فعلی پوشش تا انتهای سال دوبرابر شود. وی همچنین گفت امسال غیر از اینکه برای افزایش «پوشش» تلاش می شود، به طور جدی «نهضت اتصال» را نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

همچنین در هفته ای که گذشت بسته های اپراتور اول تلفن همراه ویژه حج ۱۴۰۳ اعلام گردید. هم زمان با فرارسیدن ایام حج ابراهیمی، مشترکان همراه اولی که قصد مسافرت به کشور عربستان سعودی را دارند، می توانند با همراه داشتن سیم کارت اپراتور اول تلفن همراه، ضمن برخورداری از تعرفه ترجیحی مناسبی که برای حجاج و عوامل ستادی حج تمتع ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده است، از مزایای رومینگ، بدون دغدغه تهیه سیم کارت و پرداخت هزینه ارزی نیز بهره مند شوند. در این راستا، همراه اول اهتمام کرده است با طراحی بسته های متنوع رومینگ از نظر حجم بسته و مدت سفر که از نظر قیمتی قابلیت رقابت با سیم کارت های عربی را دارد، مانع از خروج ارز از کشور شود.

از دیگر خبرهای مهمی که در این هفته منتشر شد می توان به دیپلماسی جدید شرکت ارتباطات زیرساخت در عرصه جهانی اشاره نمود. بر طبق اعلام شرکت ارتباطات زیرساخت، توسعه ظرفیت ترانزیت بین الملل به میزان حدود ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه و رشد ۱۰۰ درصدی فروش سرویس MPLS بین الملل همچون دستاوردهای این شرکت در سال قبل بود.

همچنین حضور در کریدورهای بین المللی، مذاکره با china telecom جهت فعال سازی کریدور BRI و مذاکره با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان با هدف فعال سازی کریدور ترانزیتی آسیا میانه - اروپا از مسیر ایران از دیگر اقدامات مهم شرکت ارتباطات زیرسات دراین زمینه بوده است.

علاوه بر موارد گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از تسهیل امور مردم در پنجره واحد مدیریت زمین با هوش مصنوعی آگاهی داد. محمد خوانساری- معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عنوان کرد: پنجره واحد زمین با استفاده از هوش مصنوعی و گردآوری داده ها، علاوه بر پایش اراضی، با برقراری ارتباط میان ۲۰ دستگاه متولی و صدور مجوزهای مورد تقاضای مردم، نقش قابل توجهی را در عرصه جهش تولید با مشارکت مردم ایفا می کند.

وی سامانه زمین را همچون پروژه هایی دانست که در آن از هوش مصنوعی برای حل مشکل مردم استفاده شده است و در تبیین بیشتر این مهم توضیح داد سامانه زمین در عمل مشکلاتی نظیر تداخل وظایف دستگاهها، مراجعات حضوری متقاضیان، بروز تبانی و ارتشا، امکان جعل استعلامات کاغذی، گرفتن تصمیم های سلیقه ای و غیر شفاف را با زیرسامانه درگاه متقاضیان مردمی حل کرد و در زیرسامانه پایش اراضی نیز با استقرار در ۳۱ استان کشور و پوشش ۵ پهنه لطمه پذیر به بهبود ۸۱ درصدی در دقت شناسایی هوشمند تخلفات رسیده است.

نسخه ۶ آی پی (IPv۶) آخرین نسخه از پروتکل اینترنت بوده و با نسخه رایج ۴ (IPv۴) تفاوت بسیاری دارد؛ در ورژن ۶، طول آدرس ها ۱۲۸ بیت بوده و دامنه بسیار گسترده ای را پشتیبانی می کند و در سطح بین المللی طی سالهای گذشته کوشش های مختلفی در حوزه گذر به IPV۶ انجام شده است.

از جمله مزایای نظام آدرس دهی ورژن ۶ در سند راهبردی گذر به این نظام می توان به افزایش فضای آدرس دهی، پیگر بندی خودکار، امنیت بالاتر و سایر موارد اشاره نمود. در این جهت محمدرضا نوروزی- سرپرست معاونت خدمات پایه و دارایی های دیجیتال سازمان فناوری اطلاعات ایران- در گفت و گو با ایسنا، تکمیل و به روزرسانی سامانه مدیریت منابع و آدرس های IP، ثبت مراکز داده، افزایش ضریب نفوذ IPv۶ و ایجاد شبکه مستقل IPv۶ را از دیگر اقدامات انجام شده در سال قبل دانست و اظهار داشت که گذار از IPv۴ به IPv۶ یک ضرورت است و اکنون کشور ایران رتبه ۱۳ را در رده بندی مرکز جهانی هماهنگی شبکه های پیشرفته رایپ (RIPE NCC) و رتبه ۲۳ در رده بندی جهانی در بین تمامی RIR ها به خود مختص کرده است.

با نزدیک شدن به اختتام هفته عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از آخرین وضعیت رفع فیلتر گوگل پلی آگاهی داد و گفت این مساله یکی از دستورکارهای گروه تعیین مصادق مجرمانه است.

وی درباره ی ی آخرین وضعیت رفع فیلتر گوگل پلی با اشاره به اینکه برای بار سوم این مساله را در گروه تعیین مصادیق مجرمانه مطرح کردیم، عنوان کرد: امیدوار هستم در جلسه آتی، دوستان همراهی کنند و بررسی نمایند تا از گوگل پلی رفع فیلتر شود. 


منبع:

1403/02/07
16:20:32
5.0 / 5
301
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳